Lista măsurilor propuse de USR pentru a intra la guvernare. „Susţinem clar şi reduceri de personal”

62540816
Inquam Photos / George Calin

Uniunea Salvaţi România (USR) se opune creşterilor de taxe și susține eliminarea unor sporuri și bonusuri indecente, dar și comasarea unor instituții, a declarat, miercuri, preşedintele interimar al partidului, Dominic Fritz.

„Sunt multe variante şi discuţii care circulă în spaţiu public despre ce se discută în grupurile de lucru şi aş vrea să aduc câteva perspective şi clarificări, pentru că, din păcate, nu toate corespund cu adevărul. (...) În acelaşi timp, trebuie să fie clar pentru toată lumea că există şi pentru USR linii foarte clare de care ne ţinem în aceste negocieri. Nu vom permite ca aceste negocieri să ajungă un banc de Radio Erevan şi în sensul acesta, eu spun foarte clar că USR se opune creşterilor de taxe, nu propune creşteri de taxe. Pentru că am văzut anumite informaţii, cică pe surse, despre astfel de propuneri care clar sunt false", a spus Fritz într-o conferinţă de presă la Palatul Parlamentului.

El a adăugat că „acoperirea găurii de la buget" trebuie să fie făcută pe baza principiului dreptăţii, pentru că la asta se aşteaptă românii. 

În același timp, Fritz a transmis că susține eliminarea unor sporuri și bonusuri „indecente”, comasarea unor instituții și chiar și reducerile de personal acolo unde au fost angajați sincecuri.

„Acest principiu al dreptăţii trebuie să fie la baza propunerilor şi discuţiilor şi măsurilor pe care le luăm pentru a controla deficitul. Este foarte clar de aceea ce este susţinut de USR. USR susţine eliminarea unor sporuri şi bonusuri indecente. USR susţine comasarea unor instituţii care nu îşi au rostul. Domnul preşedinte tocmai a menţionat că la Agricultură sunt şapte deconcentrate în fiecare judeţ. Ştiţi că există un inspectorat teritorial pentru calitatea seminţelor în fiecare judeţ? Nu există niciun motiv pentru care astea să nu poată fi făcute, de exemplu, în cadrul direcţiilor veterinar-sanitare, de exemplu. Deci, susţinem comasarea unor instituţii, tocmai ca să nu mai avem aparatul administrativ atât de umflat. Susţinem clar şi reduceri de personal, atenţie, acolo unde acum au fost angajaţi sinecuri, acolo unde există, nu ştiu, dau un exemplu la ANCOM, unde 70% sunt aparatul de suport pentru cei 30% care efectiv îndeplinesc atribuţiile instituţiei", a afirmat acesta.

Dominic Fritz a menţionat, de asemenea, că USR susţine şi listarea la bursă a participaţiilor unor companii de stat.

„Statul să păstreze majoritatea, dar nu există niciun motiv de ce, de exemplu, Hidroelectrica nu ar putea să crească pachetul scos pe bursă de la 20% la 30%, 40%, 45%. Şi chiar propunem ca veniturile din aceste listări la burse să fie folosite într-un fond pentru investiţii strategice, plătite, cofinanţate din bugetul de stat pentru care acum lipsesc banii. Dacă vorbesc de investiţii, bineînţeles că va trebui să avem şi o revizuire a listei de investiţi. Există investiţii foarte importante în infrastructură, în şcoli, în spitale, dar cu siguranţă s-ar putea să existe şi investiţii care nu sunt urgente şi care pot fi amânate, eşalonate şi aşa mai putem să acoperim o parte din gaură anul acesta", a conchis acesta.

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Mesajul președintelui Nicușor Dan de Paște: „Binele are puterea de a vindeca o societate”

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis un mesaj de Sărbătorile pascale în care îndeamnă românii să fie „solidari nu doar în spiritul tradiţiilor, ci şi în fapte, sprijinindu-ne pe convingerea că binele are puterea de a schimba comunităţi”.

Unde a fost surprins Nicușor Dan la slujba din Vinerea Mare, alături de un lider PSD. ”Acolo unde, de fapt, trebuie să fie”

Preşedintele Nicuşor Dan a participat la slujba din Vinerea Mare oficiată la Mănăstirea Cornu, informaţia fiind făcută publică de preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Virgiliu Nanu.

Deputat USR: ”Băncile au furat de la oameni cu ROBOR-ul. Iar oamenii au dreptul să-și ceară banii înapoi”

Deputatul USR Alexandru Dimitriu susține că băncile din România ”au furat de la oameni” prin intermediul indicelui ROBOR, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă.

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat astăzi alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Cele mai recente sondaje indicau o înfrângere pentru Viktor Orban, după 16 ani la putere.