Lista finala a candidatilor care lupta pentru postul de primar general al Capitalei

×
Publicitate

Sunt 13 candidati in lupta pentru fotoliul de primar general al Capitalei.

Marti a fost ultima zi in care cei care aspiră la functiile de edil ori consilier local si-au putut depune candidaturile. Iar termenul a expirat la 12 noaptea. Daca unii s-au prezentat din timp, altii au asteptat pana in ultimele doua ore.

Primul care a trecut pe la Biroul Electoral Municipal, in cursul zilei, este independentul Nicusor Dan, care a venit insotit de echipa sa. A strans aproape 36 de mii de semnaturi - dublu fata de numarul necesar. In varsta de 46 de ani, activistul civic Nicusor Dan isi incearca pentru a doua oara sansa de a ajunge in fruntea Bucurestiului.

Nicusor Dan, candidat independent la Primaria Capitalei: "Trebuie sa facem cu adevarat o administratie publica in Bucuresti, pentru ca cea de acum e o rusine. Sa simplificam administratia, problema traficului, cu Soseaua de Centura, cu dezvoltarea RATB-ului. Sa rezolvam uriasa problema a RADET-ului, sa stabilizam problema spatiilor verzi."

La scurt timp, a aparut la Biroul Electoral Municipal si candidata PSD la Primaria Generala, Gabriela Firea, care se inscrisese deja in cursa. Ea a depus ieri si lista comuna PSD-UNPR pentru consilierii generali ai Capitalei.

Gabriela Firea, candidatul PSD la Primaria Capitalei: "Eu sunt persoana care deschide aceasta lista de consilieri generali. Avem din aceasta lista un sfert persoane tinere, pana in 35 de ani, o treime doamne si domnisoare."

In ultima zi de depunere a semnaturilor, a venit la Biroul Electoral Municipal si liberalul Catalin Predoiu, cel de-al patrulea candidat desemnat de PNL. In varsta de 48 de ani si avocat de meserie, Predoiu este presedintele PNL Bucuresti. A fost ministru al Justitiei in Guvernele Tariceanu, Boc si Ungureanu, iar in 2012 a tinut frâiele Guvernului ca interimar timp de 3 zile.

Catalin Predoiu, candidatul PNL la Primaria Capitalei: "Voi face ca banul sa fie cheltuit cu transparenta si eficienta."

Cea mai stransa lupta se va da, ca de obicei, pentru primaria generala a Bucurestiului. Pana spre seara, si-au depus dosarele: Dumitru Bortun, Nicusor Dan, Bogdan Diaconu, Gabriela Firea, Niculae Neamtu, Catalin Predoiu, Robert Turcescu si Tascu-Stavre Miroslav Valeriu.

Cum usile Biroului electoral Municipal au fost deschise pana la ora 24.00, inainte sa expire termenul limita, si-au depus dosarele si Adrian Severin, Daniel Fenechiu, Cristian Deaconescu, Daniel Barbu si Iulia Costin.

In cursa electorala pentru sectoarele Capitalei au pasit si personaje controversate. Contestat dupa tragedia din clubul Colectiv, fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu Piedone si-a depus din nou dosarul, desi initial judecatorii i-au respins candidatura, pentru ca nu avea in regula semnaturile adunate. Si Marian Vanghelie, judecat pentru fapte de coruptie, vrea din nou la primaria sectorului 5.

Marian Vanghelie, candidat la primaria Sectorului 5: "Candidez pentru ca vreau sa imi iau demnitatea inapoi."

Dosarele depuse de candidati vor fi verificate de judecatorii Biroului Electoral Central pana pe 4 mai. Incepe apoi campania electorala, iar alegerile locale vor avea loc in 5 iunie.

Articol recomandat de sport.ro
Dara a spus totul despre ”cea mai neașteptată întâlnire”
Dara a spus totul despre ”cea mai neașteptată întâlnire”
Citește și...
CTP, ipoteză „conspiraționistă” despre candidatura lui Nicușor Dan: „A fost soluția de înlocuire rapidă a lui Georgescu”

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a publicat un mesaj critic la adresa președintelui Nicușor Dan, în care avansează o ipoteză pe care chiar el o descrie ca având aparența unei teorii a conspirației.

Ludovic Orban: „Vreți să ne intimidați ? Nu veți reuși decât să ne enervați și mai tare”

Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, a lansat un atac dur la adresa adversarilor politici și a instituțiilor statului, susținând că România traversează o „zi neagră pentru democrație”.

Dominic Fritz, mesaj înaintea sentinței în procesul cu ANI: „Nu ne lăsăm intimidați și vom lupta în continuare”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a publicat joi seară o fotografie în care este alături de colegii din partid, el scriind că se află în aşteptarea sentinţei.  

Recomandări
Viitor incert pentru Guvernul Veștea. PSD nu garantează voturile, iar excluderea premierului desemnat din PNL rămâne pe masă

Votul pentru Guvernul Veștea se amână din nou, după ce președintele PSD Sorin Grindeanu l-a informat pe premierul desemnat că social-democrații nu pot lua o decizie finală până duminică. 

Nicușor Dan, despre Guvernul Veștea și voturile AUR: L-am desemnat cu convingerea că poate să fie votat. Mai departe discutăm

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat, joi, la Bruxelles, ce părere are despre faptul că premierul desemnat, Adrian Veștea, încearcă să obțină o majoritate în Parlament inclusiv cu voturile partidului AUR.

DNA îl acuză pe Ciucu de luare de mită. Dezvoltatori imobiliari ar fi finanțat cu 250.000 de euro campania sa electorală

Primarul Capitalei Ciprian Ciucu a fost plasat sub control judiciar și nu poate să părăsească România.