Guvernul amana pana la 1 iulie intrarea in vigoare a noului Cod de procedura civila

Palatul Victoria

Guvernul a decis, prin ordonanta de urgenta, amanarea intrarii in vigoare a noului Cod de procedura civila pana la 1 iulie, pentru finalizarea procedurii de reexaminare a propunerii privind degrevarea instantelor judecatoresti.

Ordonanta de urgenta modifica Legea 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii 134/2010 privind Codul de procedura civila.

"Guvernul a adoptat prin aceasta ordonanta de urgenta amanarea intrarii in vigoare a noului Cod de procedura civila pentru o perioada necesara finalizarii procedurii de reexaminare a propunerii legislative privind unele masuri pentru degrevarea instantelor judecatoresti, precum si pregatirii judecatorilor si intregului sistem judiciar in vederea aplicarii noilor dispozitii ale Codului procesual civil. Totodata, ordonanta abroga dispozitiile din Codul de procedura civila a caror neconstitutionalitate a fost constatata prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 967/2012", informeaza Guvernul.

Ordonanta proroga pana la 1 iulie 2013 si termenul de intrare in vigoare a Legii 115/2012 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, pentru corelarea cu data intrarii in vigoare a noului Cod de procedura civila.

"Urgenta actului normativ este justificata de faptul ca neadoptarea masurilor ar duce la blocaje la nivelul instantelor si la sporirea numarului proceselor avand ca obiect judecarea recursurilor, in conditiile in care infrastructura necesara functionarii noului sistem procesual civil nu este suficienta. Prin urmare, intrarea in vigoare a noului Cod de procedura civila se amana pana la data de 1 iulie 2013", transmite Guvernul.

Citește și
victor ponta
Victor Ponta: Parlamentarii USL au fost solidari, au inteles ca e momentul in care facem treaba

Marti, premierul Ponta declara ca Guvernul va adopta o ordonanta de urgenta in care se va stipula ca intrarea in vigoare a Codului de procedura civila se va face imediat dupa intrarea in vigoare a Legii privind degrevarea instantelor, pentru a se elimina problema legata de termenele de asteptare, anunta Mediafax.

Ponta a spus ca discutat cu ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, despre aceasta solutie si ca il va suna si pe presedintele Traian Basescu. Luni, ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, declarase ca noul Cod de procedura civila va intra in vigoare la 1 februarie, fiind pregatita o ordonanta "in situatia in care procedurile parlamentare s-ar fi incalcit cumva".

In 22 ianuarie, ministrul Justitiei anunta ca intrarea in vigoare a Codului de procedura civila se va amana de la 1 februarie la 1 iulie, pentru ca sistemul judiciar sa fie operational.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
A publicat informatii confidentiale despre guvern, iar urmarea a fost crunta
A publicat informatii confidentiale despre guvern, iar urmarea a fost crunta

Vezi aici filmul “Tinta legitima”, cu Naomi Watts si Sean Penn!

Victor Ponta: Parlamentarii USL au fost solidari, au inteles ca e momentul in care facem treaba
Victor Ponta: Parlamentarii USL au fost solidari, au inteles ca e momentul in care facem treaba

Premierul Victor Ponta a declarat, marti, dupa intrevederea cu grupurile USL carora le-a prezentat bugetul, ca parlamentarii USL au fost solidari si au inteles ca "e momentul in care facem treaba".

Victor Ponta:
Victor Ponta: "O veste buna, Romania ramane sub aceasta umbrela a FMI"

PROTV NEWS a transmis LIVE conferinta de presa de la Palatul Victoria dupa intalnirea dintre premierul Victor Ponta si delegatia Fondului Monetar International.

Recomandări
“România se poate trezi peste noapte într-o situație infernală”, alimentată de revizionismul lui Trump și Putin | INTERVIU
“România se poate trezi peste noapte într-o situație infernală”, alimentată de revizionismul lui Trump și Putin | INTERVIU

România riscă să intre într-o zonă de insecuritate majoră, într-un context internațional tot mai volatil, în care revizionismul lui Donald Trump și Vladimir Putin ar putea încuraja și alte state din Europa de Est să conteste suveranitatea țărilor vecine.

Ger extrem în București: în unele spitale au fost mai puțin de 10 grade din cauza Termoenergetica. S-au amânat operații
Ger extrem în București: în unele spitale au fost mai puțin de 10 grade din cauza Termoenergetica. S-au amânat operații

Pe lângă zecile de mii de apartamente în care temperatura este ca în peșteră și nici nu este apă caldă la robinet, în București este afectată și activitatea unor spitale.

Ilie Bolojan cere adoptarea urgentă a reformei administrației publice: „Întârzierea înseamnă cheltuieli mai mari”
Ilie Bolojan cere adoptarea urgentă a reformei administrației publice: „Întârzierea înseamnă cheltuieli mai mari”

Premierul Ilie Bolojan spune că pachetul de reforme din administrația publică trebuie adoptat rapid, deoarece întârzierea duce la cheltuieli mai mari și prelungirea problemelor.