Romania: o alta Constitutie! Guvernul propune o noua lege fundamentala

60415403

Premierul Emil Boc a prezentat miercuri principalele prevederi ale proiectului de revizuire a Constitutiei. Acestea vizeaza desemnarea premierului, suspendarea presedintelui si sistemul legislativ unicameral.

 

Guvernul a decis sa promoveze un proiect de lege pentru revizuirea Constitutiei.

Acest document va fi inaintat presedintelui Romaniei, cu propunerea de constituire a unui Parlament unicameral.

Astfel, numarul parlamentarilor va fi de maximum 300, a anuntat premierul Emil Boc.

In ceea ce priveste Guvernul, premierul va fi desemnat, ca si pana acum, de catre presedinte. De asemenea, premierul se va prezenta cu o lista a viitorului sau cabinet in fata Parlamentului, care va avea maxim 10 zile in care sa se pronunte. Dupa depasirea acestui termen se va considera ca respectivul candidat a fost respins, iar seful Statului va nominaliza un alt prim-ministru.

O alta noutate este legata de procedura de suspendare a presedintelui. Aceasta procedura va inceta in cazul in care avizul Curtii Constitutionale va arata ca seful Statului nu a incalcat Constitutia. De asemenea, Parlamentul va putea fi dizolvat daca respinge doua solicitari de investitura intr-un interval de 45 zile, si nu de 60 zile ca in prezent.

Decizia Executivului condus de Emil Boc de a veni cu un proiect de revizuire a Constitutiei vine la numai o zi dupa ce in Parlament s-a decis formarea unei comisii care sa se ocupe de ...revizuirea Constitutiei.

Comisia are in componenta sa 25 de parlamentari, iar termenul de adoptare a raportului privind proiectul de revizuire a Constitutiei nu a fost inca stabilit.

Afla care au fost reactiile politicienilor la anuntul facut de premierul Emil Boc, privind revizuirea Constitutiei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
Echipa cu care Eugen Tomac vrea să obțină votul Parlamentului. Cine sunt miniștrii și cei trei vicepremieri

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a prezentat echipa cu care vrea să se prezinte în fața Parlamentului. Cabinetul pe care îl propune va avea trei vicepremieri: unul pentru Digitalizare, unul pentru Educaţie şi altul pentru Economie.

Ce cetățenii are, de fapt, Eugen Tomac. Premierul desemnat a dezvăluit ce a făcut cu cea din Ucraina

Premierul desemnat Eugen Tomac a afirmat că este cetăţean al României şi al Republicii Moldova şi a explicat că a depus o cerere pentru a renunţa la cetăţenia ucraineană.

Ciprian Ciucu, despre miniștrii doriți de Eugen Tomac: „Pare că protejează interesele PSD”

Prim-vicepreşedintele PNL Ciprian Ciucu apreciază că lista de miniştri propusă de premierul desemnat Eugen Tomac e "cusută cu aţă alb-fosforescentă" şi pare să protejeze interesele PSD.

Recomandări
Cum explica în 2013 Consiliul Concurenței că a închis o ancheta legată de ROBOR, care în 2026 a dus la o amendă record

Consiliul Concurenței a sancționat 10 dintre cele mai mari bănci din România pentru schimb de informații confidențiale privind stabilirea ROBOR, indice care a influențat creditele acordate populației înainte de 2019 și continuă să afecteze împrumuturile.

Ce știm și ce nu știm despre drona care a explodat în Portul Constanța. Întrebările care alimentează controversele

Sunt încă multe necunoscute după explozia dronei maritime în Portul Constanța. Cronologia incidentului, schimbul de informații cu Ucraina modul în care a fost gestionată situația generează dezbateri aprinse. 

Echipa cu care Eugen Tomac vrea să obțină votul Parlamentului. Cine sunt miniștrii și cei trei vicepremieri

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a prezentat echipa cu care vrea să se prezinte în fața Parlamentului. Cabinetul pe care îl propune va avea trei vicepremieri: unul pentru Digitalizare, unul pentru Educaţie şi altul pentru Economie.