Mircea Geoana: PSD se intoarce in negura perioadei bolsevice

×
Publicitate

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat, luni, ca decizia BPN al PSD de a reconfirma schimbarea lui din functie si de a supune CEX recomandarea de a fi exclus din partid arata ca in PSD se intoarce negura bolsevismului.

Geoana a spus ca in PSD se intampla in ultima vreme "o poveste urata", iar BPN a continuat procedura de excludere a sa din partid fara niciun temei, dupa "mascarada" de duminica de la comisia de integritate.

"Le este oare atat de frica de Mircea Geoana incat sa nu ma invite la doua sedinte de BPN in care s-a discutat despre mine? Le este oare atat de frica de Mircea Geoana incat sa nu aiba minima decenta sa ma invite pentru a ma apara?", s-a intrebat fostul presedinte PSD. Geoana a spus ca in "scenariul" pus la cale de Victor Ponta in ultima saptamana, s-a uitat de ce anume a fost acuzat.

"Care sunt acuzele? Relatia mea buna cu America? Faptul ca nu am vrut sa cedez puterii functia de la Senat? Eventuala mea candidatura? Sau simplul fapt ca exist, ca gandesc, ca vorbesc si ma comport ca un om politic important si matur?", a continuat el.

Fostul presedinte al PSD a mai declarat ca dorinta de putere absoluta in PSD a actualului presedinte, Victor Ponta, ameninta sansele USL la alegerile parlamentare de anul viitor.

Geoana a afirmat ca daca lui, ca fost presedinte al PSD, i se poate intampla sa fie exclus fara ca macar sa aiba dreptul de a se apara, atunci membrii simpli ai partidului nu vor mai avea parte de nicio protectie daca vor avea idei diferite fata de ale conducerii.

"Mi-e teama ca in acest moment se inchide cu zgomot surd un capitol in care democratia in partid este regula, nu exceptia. Pare sa se intoarca negura perioadei bolsevice in partidul nostru, asta ma doare cel mai mult", a spus el.

Geoana a afirmat ca nu l-a deranjat "aproape deloc galagia" facuta de Victor Ponta, ci "tacerea" prietenilor lui, pentru ca acestia si-au dat seama ca vor fi, "unul cate unul, executati".

"Acest joc periculos de acaparare totala a puterii in partid este un semnal prost pentru electorat, (...) Nu cred ca Romania are nevoie de un partid dominat tiranic. Daca pentru o tensiune minora domnul Ponta face un astfel de scenariu, ma intreb ce va face daca eventual va ajunge sa conduca destinele Romaniei?", a declarat el.

Geoana l-a acuzat pe Ponta ca "joaca o ruleta ruseasca" cu sansele opozitiei de a castiga alegerile de anul viitor.

El a afirmat ca a fost suspendat din PSD pentru sase luni pentru ca a pledat pentru o alianta intre PSD si PNL, atunci cand Ponta afirma ca PSD poate castiga singur alegerile parlamentare, iar acum acesta a devenit sustinatorul aliantei cu PNL.

"Acum am fost exclus din PSD pentru ca deranjez prin simpla mea prezenta dorinta de putere absoluta a tanarului actual lider al partidului. Aceasta faradelege reprezinta unul dintre cele mai triste momente din istoria partidului. (...) Daca acest tip de leadership se va realiza in viitor, Traian Basescu va fi mic copil pe langa acesti lideri. Nu asa demonstrezi ca esti un lider puternic, omorand orice contracandidat din partid. (...) Acest mod de a conduce va aduce disciplina si tacere in partid, dar nu performanta electorala", a mai declarat Geoana.

Acesta a mai spus ca asteapta fara prea multe sperante Comitetul Executiv in care se va discuta propunerea de excludere a sa din partid, intrucat actualul presedinte, Victor Ponta, a redus la tacere oameni curajosi pana acum.

Geoana a spus ca, asa cum i-a spus "multa lume", va astepta decizia Comitetului Executiv al PSD, care va discuta recomandarea Comisiei de Integritate de a-l exclude din partid.

"O voi face, insa fara prea multe sperante", a afirmat el, adaugand ca actuala conducere a PSD a reusit sa reduca la tacere oameni curajosi.

De altfel, Geoana s-a aratat deranjat nu atat de "galagia" facuta de Victor Ponta, ci de faptul ca apropiati si prieteni de ai sai, "redusi la tacere" de amenintarea ca vor fi executati "unul cate unul".

Geoana a afirmat ca modul de conducere al lui Victor Ponta pericliteaza sansele USL de a castiga alegerile parlamentare, iar acest lucru va afecta si PNL.

El a reprosat liberalilor ca l-au sustinut pe Victor Ponta in demersul de excludere a sa din partid, in loc sa il sfatuiasca pe actualul presedinte al PSD, "evident nepregatit pentru aceasta functie".

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca BPN a votat unanim ca recomandarea Comisiei de integritate de excludere a lui Mircea Geoana din partid sa fie supusa dezbaterii Comitetului Executiv.

Ponta a spus ca reconfirmarea, prin vot unanim al BPN, a deciziei de saptamana trecuta de a-l inlocui pe Mircea Geoana de la presedintia Senatului, precum si votul unanim ca recomandarea de excludere a acestuia din PSD sa fie supusa dezbaterii Comitetului Executiv, arata ca PSD s-a desprins de trecut.

"In acest moment, in PSD nu mai decid nici Vintu, nici Gusa, nici UNPR", a adaugat el.

Ponta a anuntat ca a fost convocat Comitetul Executiv al PSD pentru 22 noiembrie, la sedinta urmand sa fie invitat si Mircea Geoana.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a cerut, intr-o scrisoare, o noua sedinta a Comisiei Nationale de Arbitraj si Integritate Morala, in care sa se analizeze cazul sau, sustinand ca reuniunea de duminica a CNAIM a fost "nestatutara si ilegala".

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca BPN a votat unanim ca recomandarea Comisiei de integritate de excludere a lui Mircea Geoana din partid sa fie supusa dezbaterii Comitetului Executiv.

Ponta a spus ca reconfirmarea, prin vot unanim al BPN, a deciziei de saptamana trecuta de a-l inlocui pe Mircea Geoana de la presedintia Senatului, precum si votul unanim ca recomandarea de excludere a acestuia din PSD sa fie supusa dezbaterii Comitetului Executiv, arata ca PSD s-a desprins de trecut.

"In acest moment, in PSD nu mai decid nici Vintu, nici Gusa, nici UNPR", a adaugat el.

Ponta a anuntat ca a fost convocat Comitetul Executiv al PSD pentru 22 noiembrie, la sedinta urmand sa fie invitat si Mircea Geoana.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Iliescu: Geoana si-a taiat singur craca de sub picioare

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, luni, dupa sedinta BPN, ca Mircea Geoana "si-a taiat singur craca de sub picioare" prin declaratiile publice si "jocurile nefiresti" fata de PSD.

Cererea PSD de inlocuire a lui Geoana nu a fost supusa votului in Biroul Permanent

Cererea PSD de inlocuire a lui Mircea Geoana in functia de presedinte al Senatului nu a fost supusa votului in sedinta Biroului Permanent de luni, desi opozitia a cerut acest lucru, a precizat vicepresedintele Senatului Petru Filip (PDL).

Organizatia PDL Iasi a propus excluderea din partid a deputatului Daniel Oajdea. Decizia aprtine CNC

BPN al PDL a luat act, luni, de propunerea organizatiei de Iasi a partidului privind exluderea din partid a deputatului Daniel Oajdea.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.