Iliescu: Geoana si-a taiat singur craca de sub picioare

Ion Iliescu

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, luni, dupa sedinta BPN, ca Mircea Geoana "si-a taiat singur craca de sub picioare" prin declaratiile publice si "jocurile nefiresti" fata de PSD.

Ion Iliescu a spus ca "nenorocirea" este ca Mircea Geoana "singur si-a taiat craca de sub picioare".

"Iesirile lui publice sunt dincolo de reactia fireasca cu partidul din care face parte. Iesirile lui la rampa, ieri conferinta de presa, stia ca va fi Comisia (de integritate - n.r.), l-a contestat pe presedintele Comisiei, a cerut revocarea lui, adica toate aceste jocuri sunt nefiresti", a adaugat el.

Iliescu a aratat ca, in urma cu un an, cand s-a mai luat in discutie excluderea lui Geoana din PSD si BPN a decis suspendarea lui, el s-a opus excluderii.

"Eu atunci m-am opus excluderii si toti imi reproseaza acum ca nu s-a luat masura la timp. A fost o suspendare, nu a tras invatamintele din treaba asta, ce sa ii fac? Asta e viata. Eu nu am motive ca sa am simpatii deosebite pentru Geoana, in acelasi timp eu nu am ostilitate pentru nimeni. Eu am ceva varsta, am acumulat o experienta de viata, sunt ceva mai tolerant si vreau sa fiu mai tolerant, dar sigur ca exista limite, exista reguli, exista un statut, toate se judeca in fel si chip", a spus el.

Citește și
Marian Sarbu
Marian Sarbu, UNPR: Geoana este binevenit daca vrea sa participe la un dialog de centru-stanga

Intrebat daca Geoana a trecut peste aceste limite, Iliescu a raspuns: "Demult".

Articol recomandat de sport.ro
"Mă cam enervezi!" Dan Șucu a pus mâna pe telefon și i-a scris lui Gigi Becali
"Mă cam enervezi!" Dan Șucu a pus mâna pe telefon și i-a scris lui Gigi Becali
Citește și...
Geoana, cu un picior afara din PSD.
Geoana, cu un picior afara din PSD. "Pentru ca nu am fost audiat, decizia de excludere e nula"

Mircea Geoana este cu un picior in afara PSD-ului, partidul care pana nu demult il sustinea la presedintia Romaniei. Excluderea sa, ceruta de Victor Ponta, a fost validata de comisia de etica si va fi discutata luni de conducerea formatiunii.

Marian Sarbu, UNPR: Geoana este binevenit daca vrea sa participe la un dialog de centru-stanga
Marian Sarbu, UNPR: Geoana este binevenit daca vrea sa participe la un dialog de centru-stanga

Presedintele UNPR, Marian Sarbu, a declarat ca fostul lider PSD Mircea Geoana este binevenit daca doreste sa participe la un dialog despre stanga, in constructia care va fi lansata de UNPR - Uniunea Social Progresista.

Ilie Sarbu, intrebat daca Geoana isi face alt partid:
Ilie Sarbu, intrebat daca Geoana isi face alt partid: "Tu-l vezi in stare? Ii da soacra-sa bani?"

VIDEO. Scandalul declansat in Partidul Social Democrat de incercarea de a-l schimba pe Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului a dat nastere la mai multe zvonuri referitoare la intentiile fostului presedinte al PSD.

Recomandări
Ce a răspuns Emil Hurezeanu când a fost întrebat direct dacă România trimite trupe de pace în Ucraina: „A fost o idee”
Ce a răspuns Emil Hurezeanu când a fost întrebat direct dacă România trimite trupe de pace în Ucraina: „A fost o idee”

Trimiterea unor trupe românești de menținere a păcii în Ucraina este privită cu rezervă la noi și în alte țări europene, a afirmat ministrul de externe Emil Hurezeanu, întrucât nu e clar dacă pot sau nu să fie acoperite de articolul 5 din Tratatul NATO.

Elon Musk atacă din nou România: „Soroș și USAID subminează democrația”
Elon Musk atacă din nou România: „Soroș și USAID subminează democrația”

Miliardarul Elon Musk a postat în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă pe reţeaua X, pe care o deţine, un mesaj potrivit căruia „Soros şi USAID subminează democraţia în România".

Reacția lui Trump când a fost întrebat dacă pentru distrugerile din Ucraina e de vină Putin. Interviu la un post conservator
Reacția lui Trump când a fost întrebat dacă pentru distrugerile din Ucraina e de vină Putin. Interviu la un post conservator

„Premierul Marii Britanii Keir Starmer și președintele Franței Emmanuel Macron nu au făcut nimic pentru a opri războiul din Ucraina”. Donald Trump a lansat această acuzație la adresa liderilor europeni, cu câteva zile înainte să-i primească la Casa Albă.