Felix Stroe, la Ministerul Transporturilor. Are o stradă care îi poartă numele în Constanţa

61915206

Felix Stroe, propunerea PSD pentru Ministerul Transporturilor, este fost comandant de nave de război, actualmente preşedinte al Asociaţiei Române a Apei.

Felix  are dublă cetăţenie, română şi moldovenească, şi conduce filiala PSD Constanţa din 2015, după demisia lui Radu Mazăre. Are o stradă care îi poartă numele în comuna constănţeană Cumpăna, aceasta primind numele său în urma unei hotărâri a Consiliul Local în urmă cu opt ani, motivul fiind că în calitate de director al Regiei Autonome Judeţene de Apă Stroe a contribuit la dezvoltarea infrastructurii în această localitate.

Felix Stroe s-a născut pe data de 25 decembrie 1955, în localitatea Valea Teancului, judeţul Buzău. După ce a urmat cursurile Liceului ”Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Buzău, în perioada 1970-1974, Felix Stroe s-a înscris la Academia Navală ”Mircea cel Bătrân” din Constanţa, pe care a absolvit-o ca şef de promoţie în 1978.

De asemenea, între 1985 şi 1987 a urmat Academia de Înalte Studii Militare Bucureşti, Facultatea de comandă şi stat major, absolvită cu media 9.45.

În perioada 1978 – 1991 Felix Stroe a fost ofiţer activ în cadrul Marinei Militare, cu stagii la toate eşaloanele, din care cinci ani comandant pe nave de război.

După 1991 şi până în anul 2000 a desfăşurat activităţi în domeniul privat, fiind acţionar sau asociat şi administrator la societăţi comerciale din domenii ca turism, comerţ, producţie industrială, industrie alimentară şi prestări de servicii.

Între 2000 – 2003, Felix Stroe a fost viceprimar al municipiului Constanţa, iar între 2000 şi 2013, consilier în cadrul Consiliului Local Municipal Constanţa.

Începând din aprilie 2003 până în prezent, el conduce Regia Autonomă Judeţeană de Apă (RAJA) Constanţa.

De asemenea, între 2008 – 2014 Felix Stroe a fost preşedinte al Patronatului Român al Apei şi prim-vicepreşedinte al Asociaţiei Române a Apei, iar din 2014 este preşedinte al Asociaţiei Române a Apei.

Din vara lui 2015, Felix Stroe ocupă funcţia de preşedinte al organizaţiei judeţene a PSD Constanţa. El a fost ales după ce fostul lider al social-democraţilor constănţeni, Radu Mazăre, a demisionat din funcţie şi din partid.

Felix Stroe a primit în anul 2010 titlul de Cetăţean de onoare al municipiului Constanţa, iar în anul 2011 pe cel de Cetăţean de onoare al municipiului Komrat din Republica Moldova.

Pe lângă cetăţenia română, Felix Stroe o mai deţine şi pe cea moldovenească.

El este căsătorit şi are doi copii.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Ministru: ”PSD contra România- o decizie care ne costă 8 miliarde de euro”. Ce proiecte au abandonat miniștrii PSD

Mai mult de jumătate dintre reformele critice pentru PNRR sunt în coordonarea ministerelor PSD, iar dacă reformele nu sunt duse până la capăt riscul depăşeşte 8 miliarde de euro, susţine ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru.

USR, ”alături de premier”: ”Cinic și grotesc”, PSD se bucură să declanșeze una din cele mai grave crize din istoria României

Preşedintele USR, Dominic Fritz, ironizează PSD spunând că acest partid ”se minte singur crezând că încă este acel partid mare care poate să decidă singur toată soarta României”, dar, de fapt, ”e ca o pisică care se uită în oglindă şi vede un leu”. 

Efectul PSD: ”Bursele s-au prăbușit”. Expert: Urmează creșterea inflației, posibila retrogradare a ratingului de țară

Efectele econonomice ale crizei cauzate de PSD sunt imediate, constată prof. Sergiu Mișcoiu. Bursa de la București a scăzut, cele mai afectate fiind companiile de stat, iar pe viitor este așteptată creșterea inflației și degradarea ratingului de țară. 

Recomandări
„Momentul adevărului”: 97,7% „pentru” și 2,3% „împotrivă”. PSD iese din Guvern și declanșează criza politică în România

PSD a votat luni seară în proporție covârșitoare pentru ieșirea din Guvernul Ilie Bolojan și declanșează astfel oficial criza politică în România.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.