Europarlamentar, despre Maria Grapini: ”Agramata trişează. Ar trebui descalificată”

62025152
Agerpres

Eurodeputatul Cristian Preda susţine că este ilegal ca Maria Grapini, membră a PPU, să figureze pe lista PSD pentru alegerile europene şi că, prin urmare, candidatura acesteia ar trebui descalificată.

E evident ilegal ca Grapini, membră a unei formaţiuni numite PPU, să figureze pe lista PSD pentru europene.

PPU nu a încheiat vreo alianţă cu PSD şi are un membru în BEC întrucât Grapini e deputată europeană. Agramata trişează. Ar trebui descalificată”, a scris Cristian Preda pe contul său de Facebook, potrivit News.ro.

Pe site-ul Parlamentului European, Maria Grapini figurează ca membră a Partidul Puterii Umaniste, formaţiune fondată de Dan Voiculescu.

De altfel, din acest motiv, PPU este reprezentat în Biroul Electoral Central, în care pot avea membri doar partidele care au eurodeputaţi.

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a anunţat luni lista PSD pentru europarlamentare. Rovana Plumb, Carmen Avram, Claudiu Manda, Chris Terhes, Dan Nica, Maria Grapini sunt pe primele locuri. Listele vor fi depuse marţi la Biroul Electoral Central.

Dragnea a explicat prezenţa pe liste a unor persoane din afara PSD, spunând despre Carmen Avram că apără principiul dreptăţii şi că face parte dintr-o echipă de jurnalişti care a rezistat unor presiuni foarte mari, despre Chris Terhes că a avut poziţii asumate când alţii tăceau, iar despre Maria Grapini că este apreciată în PSD pentru poziţiile pe care le-a avut în Parlamentul European.

Liderul PSD apreciat că Rovana Plumb şi Natalia Intotero, aflată şi ea pe listă, nu ar trebui să mai rămână în Guvern până la alegerile din 26 mai.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
Citește și...
PSD îl acuză pe Ilie Bolojan că angajează „pe ultima sută de metri, pile și apropiați în instituții guvernamentale”

PSD acuză premierul demis Ilie Bolojan și mai mulți miniștri interimari că încearcă să își numească apropiații în funcții de conducere din instituții publice, după adoptarea moțiunii de cenzură.

Noi detalii despre acordul PNL-USR. Ce au stabilit Ilie Bolojan și Dominic Fritz. „Nu va exista nicio fuziune”

Dominic Fritz a lansat un nou atac la adresa PSD și a exclus categoric posibilitatea unei viitoare coaliții între USR și social-democrați. Liderul USR a declarat că partidul său va merge mai departe alături de PNL și Bolojan, după căderea guvernului.

Prima ședință a guvernului demis, după moțiunea de cenzură. Ce proiecte sunt pe agendă

Cabinetul Bolojan se reunește în prima sa ședință de guvern după moțiunea de cenzură în care a fost demis. În această întâlnire ar urma să aprobe un proiect de hotărâre privind finanţarea Programului naţional "Masă sănătoasă" în şcoli.

Recomandări
Cum arată administrația României în cifre. Cheltuielile cu personalul din sistemul public au urcat la 9,3% din PIB în 2024

Un raport al Guvernului analizează costurile aparatului public, capacitatea de colectare a taxelor, dependența unor primării de bugetul central și diferențele mari de performanță dintre instituții și regiuni.

Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Ploi torențiale în cea mai mare parte a țării. Județele sub Cod galben în weekend | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă în perioada 8 mai, ora 12 – 10 mai, ora 10, care vizează cantități de apă moderate și instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale țării.