Dragnea: Softul PSD a mers foarte bine, Sova, obosit, a facut evaluare gresita la numarul de voturi

Dan Sova

Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni, dupa sedinta USL, ca softul social-democratilor pentru numararea voturilor la referendum a mers foarte bine, diferenta anuntata de senatorul Dan Sova venind dintr-o evaluare gresita.

"Softul PSD-ului a mers foarte bine, numai ca n-am putut sa finalizam numaratoarea pentru ca au fost multe sectii in care s-a votat inclusiv dupa ora 24.00. Softul a mers foarte, foarte bine", a declarat Liviu Dragnea.

Intrebat de ce Dan Sova a anuntat, duminica seara, ca USL asteapta inca un milion de voturi care nu fusesera centralizate, Dragnea a raspuns: "Nu a spus de un milion de voturi. A facut o evaluare gresita la numarul de voturi care se gaseau in urnele mobile, informatia lui era gresita in sensul ca deja informatiile care venisera la noi erau din procesele verbale care cuprindeau aceste voturi".

"Informatia pe care a primit-o, era foarte obosit, a fost ca datele transmise sunt cele fara listele suplimentare, numai ca a fost confuzie. La ora 23.00, datele pe care le aveam noi nu cuprindeau intr-adevar listele suplimentare pentru ca erau datele transmise atunci cand s-au numarat cei care votasera la domiciliu. La ora la care dumnealui a iesit cu informatia era gresita in sensul ca atunci deja venisera informatiile din procesele verbale. A fost o mica confuzie", a mai comentat Liviu Dragnea.

Despre pragul electoral, secretarul general al PSD a mentionat ca, din punctul de vedere al USL, "ideea unui prag la referendum este nedemocratica si incorecta". "Comisia de la Venetia, de care s-a tot vorbit atata timp, are o recomandare foarte clara sa nu existe prag la referendum", a spus Dragnea.

Citește și
PNL
PNL trimite presei, din greseala, "mesajele" care trebuie transmise populatiei dupa referendum

Senatorul PSD Dan Sova a declarat, duminica noaptea, ca USL asteapta inca un milion de voturi care nu au fost contabilizate in evaluarea BEC, respectiv 700.000 de voturi de pe listele suplimentare, 200.000 de voturi din strainatate si cateva sute de mii de voturi la urnele mobile.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Gigi Becali despre Traian Basescu:
Gigi Becali despre Traian Basescu: "S-a vrut comandant de oaste si a ramas doar cu un cutit in mana"

Gigi Becali a acordat un interviu spumos dupa rezultatele referendumului de duminica, in urma caruia Traian Basescu se va intoarce probabil la Cotroceni.

PNL trimite presei, din greseala,
PNL trimite presei, din greseala, "mesajele" care trebuie transmise populatiei dupa referendum

Departamentul de comunicare al PNL a trimis presei, luni, un e-mail in care liberalii erau invatati ce sa transmita opiniei publice dupa anuntarea rezultatelor partiale de la referendumul organizat pentru demiterea lui Traian Basescu.

Basescu se intoarce la Cotroceni. BEC: 46,23% prezenta la vot pentru 99,97% din totalul sectiilor
Basescu se intoarce la Cotroceni. BEC: 46,23% prezenta la vot pentru 99,97% din totalul sectiilor

Traian Basescu se poate intoarce la Palatul Cotroceni. Rezultatele, aproape finale, anuntate de Biroul Electoral Central, arata ca doar 46,23% dintre romani au votat la referendum, un numar insuficient pentru validarea lui.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.