Deputatii nu lasa DNA sa caute in calculatoarele Monicai Iacob Ridzi

60314729

Deputatii juristi au respins cererea procurorilor anticoruptie privind accesul la datele continute in computerele detinute de Monica Iacob Ridzi.

Decizia a fost luata prin vot secret, iar sedinta Comisiei Juridice s-a desfasurat cu usile inchise si in absenta fostului ministru al tineretului si sportului - deputatul PDL Monica Iacob Ridzi.

In februarie anul acesta, ministrul justitiei i-a transmis presedintelui Camerei Deputatilor o adresa a procurorilor DNA, care cereau incuviintarea unei perchezitii informatice in dosarul Ridzi.

Fostul ministru al tineretului este acuzat intr-un dosar de abuz in serviciu si fals intelectual in legatura cu fapte de coruptie.

Prejudiciul in acest dosar este de 100.000 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Geoana: Ponta mi-a zis "Daca va intreaba daca ati fost la Vintu, mintiti"

Omul care a fost "la un pas" de a deveni presedinte al Romaniei a decis sa faca unele marturisiri "din culisele" alegerilor prezidentiale din 2009. Mircea Geoana a postat pe blogul personal un interviu video in care explica inclusiv "episodul Vintu".

Corlatean: Laszlo Tokes a dat dovada de lipsa de loialitate fata de Romania

Titus Corlatean a sustinut ca Laszlo Tokes a dat dovada de lipsa de loialitate fata de statul roman, al carui cetatean este, atunci cand a afirmat ca Ziua Nationala a Romaniei este o zi de doliu pentru maghiari.

Legea educatiei, retrimisa de Senat la comisia de invatamant,termen 30 zile

Senatorii au decis, luni, retrimiterea Legii educatiei la Comisia de invatamant, pentru refacerea raportului, despre care senatorii puterii au afirmat ca a fost intocmit fara respectarea Regulamentului.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.