CSAT-ul a discutat despre masurile de diminuare a evaziunii fiscale

×
Publicitate

Evaziunea fiscala si contrabanda, doua fenomene grave care au tras inapoi Romania sunt de acum in atentia Consiliului Suprem de Aparare a Tarii.

Membrii CSAT s-au reunit ca sa discute pe aceasta tema, dar au abordat si un alt subiect delicat: finantarea terorismului. Pana in momentul de fata nu avem un comunicat oficial cu privire la deciziile de luni.

Discutia despre contrabanda si evaziune fiscala vine dupa ce, de mai bine de doua luni, Ministerul de Interne a elaborat un plan de combatere a evaziune fiscala si a contrabandei. Pentru acest lucru au fost realizate sute de razii si controale la agenti economici fiind descoperite numeroase nereguli.

In ultima vreme a crescut si numarul cazurilor de contrabanda cu tigari descoperite de politistii de frontiera. Precedenta sedinta CSAT a avut loc saptamansa trecuta, atunci cand s-a stabilit ca fortele Armatei Romaniei disponibile pentru misiuni externe vor scadea cu 319 militari, in anul 2011, fata de 2010.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Presedintele Basescu a promulgat Legile austeritatii

UPDATE: Presedintele Traian Basescu a promulgat, marti, legile austeritatii in variantele primite de la Parlament, dupa ce acestea au fost puse in acord cu decizia Curtii Constitutionale

Voronin il ataca dur pe Basescu:Basarabia nu a apartinut niciodata Romaniei

Presedintele Partidului Comunistilor din Republica Moldova, Vladimir Voronin, a lansat un atac dur la adresa Romaniei si a presedintelui Traian Basescu, afirmand ca Basarabia nu a apartinut niciodata tarii noastre.

"Mi se rupe de ce proprietati au ministrii PDL. Sa le taxeze"

Pe surse s-a aflat si motivul acestei omisiuni voite: Guvernul considera ca articolul referitor la taxa era "atacabil" si, de aceea, Cabinetul va face un act normativ distinct pentru a o promova.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.