Boc: "Grupul minoritatilor nationale ne-a lucrat pe la spate". Reactii dupa demiterea Guvernului

60562342

Presedintele PDL, Emil Boc, a acuzat grupul minoritatilor nationale ca "a lucrat pe la spate" Guvernul, spunand ca sustin guvernarea, dar votand motiunea de cenzura.

 

Emil Boc: "Este o victorie a traseismului. O victorie a lipsei de caracter politic. Fara voturile unui partener din coalitie motiunea nu ar fi trecut. daca grupul minoritatilor nu ar fi votat, Guvernul ar fi ramas in exercitiu. Am stat atata vreme la masa coalitiei iar daca era o problema trebuia sa spuna."

"Daca grupul minoritatilor nationale nu ar fi votat motiunea de cenzura, Guvernul ar fi ramas in exercitiu. Mi se pare incorect pentru un participant la guvernare sa nu fie fair-play", a spus Boc.

El a precizat ca reprezentantii minoritatilor nationale ar fi trebuit sa spuna in coalitie ca nu mai sustin Guvernul, afirmand ca este "un gest de profunda ineleganta si lipsa de demnitate".

"Grupul minoritatilor nationale ne-a lucrat pe la spate", a adaugat Boc.

"Este un gest de profunda ineleganta. Vreau sa le multumesc colegilor din PDL care au avut forta si taria sa ramana alturi de noi. Vreau sa le multumesc colegilor din UDMR care ce au spus aia au facut. De asemenea, le multumesc colegilor din UNPR."

"Punctul de vedere al PDL-ului il voi spune dupa ce ma consult cu colegii din partid. In masura in care oportunismul si traseismul au castigat imi asum si eu acest lucru."

Mihai Razvan Ungureanu: "Aceasta este democratia. Eu personal nu mi-am spus ultimul cuvant."

Victor Ponta: "Uneori se mai face dreptate. Astazi s-a facut dreptate. Le multumesc tuturor celor care au avut curajul de a vota. Cred ca au facut un lucru bun pentru Romania. Sase luni mai devreme in care sa incepem reconstructia Romaniei. Eu, Victor Ponta, voi fi propunerea USL pentru a conduce acest Guvern."

"Exista insa procedura constitutionala pe care suntem dispusi sa o respectam, de a avea un Guvern care sa nu fie sprijinit."

"Eu mi-am facut datoria fara a sti rezultatul motiunii de cenzura. va asigur un singur lucru. Niciodata, noi cei de la USL, nu vom cere parlamentarilor sa plece din sala."

"Avem o lista a viitorului Guvern. Da, eu, sunt cel desemnat de USL pentru a fi propus pentru aceatsa functie."

 

Articol recomandat de sport.ro
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Citește și...
Un lider PNL explică modul în care Ilie Bolojan poate rămâne premier până în 2028: „Exact coşmarul PSD”

Un lider PNL, europarlamentarul Daniel Buda, le-a transmis foștilor colegi de coaliție de la PSD că Ilie Bolojan poate rămâne premier până în 2028, explicând că interimatul lui se prelungeşte până când este votat un guvern cu puteri depline.

Dominic Fritz, după ce și unul dintre viceprimarii săi a pierdut procesul cu ANI: Instituția îşi alege la liber „clienţii”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz (USR) afirmă că regimul incompatibilităţilor şi al conflictului de interese a scăpat de sub control, după ce viceprimarul Paula Romocean (USR) a pierdut în primă instanţă procesul cu ANI care a găsit-o incompatibilă. 

Negocieri de la distanță între liderii partidelor. Propunerea PSD pentru refacerea coaliției, respinsă total de PNL și de USR

Sunt primele zile de vacanță parlamentară, dar liderii politici tot mai caută soluții pentru votarea unui Guvern cu puteri depline.

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.