Basescu se adreseaza Parlamentului pe 14 aprilie

60231681

Presedintele Traian Basescu a anuntat presedintii Senatului si Camerei Deputatilor ca doreste sa adreseze Camerelor reunite ale Parlamentului, in data de 14 aprilie, un mesaj pe probleme actuale de politica externa.

Presedintele Traian Basescu a trimis, joi dupa-amiaza, o scrisoare presedintelui Senatului, Mircea Geoana, si presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Alma Anastase, in care, in temeiul prevederilor constitutionale si ale Regulamentului sedintelor comune, le aduce la cunostinta faptul ca la data de 14 aprilie, la o ora pe care o vor stabili acestia, doreste sa adreseze Camerelor reunite ale Parlamentului Romaniei un mesaj pe probleme actuale de politica externa, informeaza Administratia Prezidentiala.

Anuntul Presedintiei vine in contextul unei relatii tensionate cu Republica Moldova. Ambasadorul Romaniei la Chisinau a fost declarat persona non-grata si s-a intors in tara, iar guvernul moldovean a introdus un regim de vize pentru Romania.

Articol recomandat de sport.ro
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
Citește și...
Răspunsul lui Ilie Bolojan la întrebarea de ce îl urăște președintele Nicușor Dan

Preşedintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, a declarat despre preşedintele Nicuşor Dan că, în acest an, a generat nişte acţiuni care, cel puţin cu nominalizarea domnului Veştea, nu au fost de natură a creşte încrederea între PNL şi dânsul.

Grindeanu vrea guvernare PSD-PNL, dar cu o condiție: ”Acum semnez, pe loc!”. Liberalii nu au încredere, AUR are alte probleme

Negocierile pentru noua formulă de guvernare continuă... de la distanță. PSD este gata să semneze un acord politic și acceptă o rocadă la guvernare, însă doar dacă social-democrații vor fi primii. 

Ilie Bolojan: E greu de presupus că un guvern în care se reface din nou coaliţia mai poate funcţiona

Premierul interimar Ilie Bolojan condiționează semnarea acordului politic de sprijinul PNL pentru guvernul PSD. El consideră că o nouă coaliție ar funcționa greu și vede ca soluție guverne minoritare sau armistiții temporare.

Recomandări
Furtuna care a măturat Bucureștiul a fost cea mai puternică din ultimii 30 de ani. Specialiștii au numit-o „supercelulă”

După două zile de foc, o furtună violentă, numită de specialiști „supercelulă”, a lovit cu putere Capitala și județul Ilfov.

Grindeanu vrea guvernare PSD-PNL, dar cu o condiție: ”Acum semnez, pe loc!”. Liberalii nu au încredere, AUR are alte probleme

Negocierile pentru noua formulă de guvernare continuă... de la distanță. PSD este gata să semneze un acord politic și acceptă o rocadă la guvernare, însă doar dacă social-democrații vor fi primii. 

Reacția apărării familiei Pașca: „Nu erau neglijați, s-a făcut tot ce s-a putut”. Ce spune avocatul despre milioanele de lei

Considerat în ultimii 20 de ani un bun samaritean, pentru că a adăpostit oameni cu probleme speciale, Viorel Pașca a fost reținut de DIICOT. Este acuzat de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat.