Basescu: Ponta a intervenit in justitie de o maniera fara precedent de la intrarea in UE

61391590

Presedintele Traian Basescu se arata ingrijorat de faptul ca, in ultimele zile, premierul Victor Ponta a intervenit in justitie de o maniera fara precedent de la intrarea in UE, informeaza purtatorul de cuvant al sefului statului.

"Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, se arata ingrijorat de faptul ca, in ultimele zile, prim-ministrul Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta, a intervenit in justitie de o maniera fara precedent de la intrarea Romaniei in Uniunea Europeana", se arata intr-un comunicat remis, joi seara, agentiei MEDIAFAX.

Oprea precizeaza ca, in virtutea prevederilor Articolului 80, alineatul (2) din Constitutia Romaniei, potrivit carora "presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice", presedintele Basescu a discutat, marti, dupa sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, cu ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, cerandu-i sa respecte Regulamentul de ordine interioara al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), in care se precizeaza, potrivit comunicatului Presedintiei, ca procurorul-sef al DNA face propuneri pentru functiile de conducere din aceasta institutie.

"Ulterior, miercuri, 2 octombrie a.c., domnul presedinte Traian Basescu l-a contactat telefonic pe procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, domnul Tiberiu-Mihail Nitu, pentru a-l atentiona sa nu cedeze la presiunile politice care se fac asupra domniei sale si sa tina cont de faptul ca, potrivit Regulamentului de ordine interioara al DNA, procurorul-sef al Directiei recomanda «delegarea procurorilor la Directia Nationala Anticoruptie»", se mai arata in comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ponta: Iliescu are dreptate, nu trebuia sa vorbesc despre un procuror; conflictul meu e cu Basescu

Ponta a declarat ca fostul presedinte Ion Iliescu are dreptate cand spune ca actualul sef al Guvernului este tanar, liderul PSD admitand ca nu ar fi trebuit sa vorbeasca nominal despre un procuror si precizand ca, de fapt, conflictul sau este cu Basescu.

Dan Voiculescu vorbeste despre o noua suspendare a lui Traian Basescu: A incalcat grav Constitutia

Intr-un mesaj transmis astazi, presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, vorbeste despre o noua suspendare a presedintelui Traian Basescu.

PDL cere reactivarea Comisiei Schengen din Parlament; Stroe sa mearga in Franta de urgenta

PDL cere reactivarea Comisiei Schengen din Parlament si ii solicita ministrului de Interne, Radu Stroe, sa plece de urgenta in Franta pentru a discuta cu omologul sau Manuel Valls despre aderarea Romaniei la Spatiul Schengen.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.