Ape agitate in PSD: mai multi parlamentari au parasit partidul!

×
Codul embed a fost copiat

Unii dintre liderii PSD ii cer socoteala lui Mircea Geoana. Reprosul lor? Proasta gestionare a campaniei electorale. La randul sau, liderul social-democratilor s-a declarat dezamagit de faptul ca exista "oameni de vanzare".


La nici o zi dupa confirmarea infrangerii lui Mircea Geoana, au inceput reglarile de conturi.

"Mircea Geoana e un foarte bun om de Externe. Dar nu mai cred ca e capabil sa conduca acest partid", este de parere Madalin Voicu, deputat PSD.

Celebrul grup de la Cluj, intrat de un timp in silentio stampa, a sarit si el la gatul conducerii.

"Echipa sa isi dea demisia. Actuala conducere sa nu mai fie acolo unde se iau decizii strategice pentru intreg partidul, ci sa ramana la munca de jos, unde se iau hotarari care pot sa confere satisfactii sau insatisfactii personale", a declarat Ioan Rus.

Citește și
Emil Boc
Boc: PNL e asteptat, dar nu rugat. Basescu pune premierul

Si blogosfera social-democrata s-a inrosit. Adrian Nastase spune pe pagina sa de internet ca "incepe pentru PSD o calatorie prin desert" si se intreaba "cati vor rezista pana la capat?"

Si Miron Mitrea are cuvinte grele la adresa colegilor din fruntea PSD: "Ma astept ca acum hrebenciucii din partid, care ne conduc cu 'maiestrie' spre sapte ani de opozitie, sa spuna ca 'ma bucur de infrangerea lui Geoana'. Nimic mai fals. Am pierdut o batalie, dar impreuna putem sa castigam razboiul!".

In replica, Mircea Geoana promite si el o analiza in partid, dar nu acum. "In acest moment, orice discutie legata de PSD ne subrezeste pozitia", a spus liderul social-democrat.

In tot acest timp, din partid incep sa-si dea demisia parlamentari. 10 pana in acest moment, doi numai marti. "Sunt neplacut surprins de gestul unor colegi care au ales sa tradeze intr-un moment greu. Sunt prea multi oameni de vanzare in tara asta", a reactionat Geoana.

Insa chiar si cu prezidentialele pierdute, cei din PSD se afla acum la masa negocierilor pentru formarea unui... guvern. Ei s-au intalnit cu liberalii.

Dinspre partea lor, democrat-liberalii s-au intalnit si ei pentru a patra oara cu liderii UDMR. Miercuri este insa ziua cea mare, cand negociatorii PD-L vor sta fata in fata cu cei ai PNL. Cele doua tabere par ca nu vor in ruptul capului sa renunte la conditiile puse, adica desemnarea prim-ministrului.

Ramane de vazut cine cedeaza si ce fel de majoritate va forma viitorul Executiv.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Basescu 2 poate trece Guvernul 3. Afla ce calcule si-au facut politicienii
Basescu 2 poate trece Guvernul 3. Afla ce calcule si-au facut politicienii

UPDATE: Senatorii Sorin Chivu, Laurentiu Chirvasuta (PSD) si Vasile Nedelcu (PNL) au decis sa se alature grupului parlamentarilor independenti. In total, grupul independentilor cuprinde 16 deputati si 8 senatori.

Boc: PNL e asteptat, dar nu rugat. Basescu pune premierul
Boc: PNL e asteptat, dar nu rugat. Basescu pune premierul

Guvernare de dreapta, cu premier democrat-liberal. Acesta a fost mesajul pe care liderii PD-L l-au transmis luni penelistilor, prinsi in acele ore intre doua scenarii: intrarea la guvernare sau asumarea unui rol in opozitie.

Mircea Geoana s-a declarat invins si l-a felicitat pe Traian Basescu!
Mircea Geoana s-a declarat invins si l-a felicitat pe Traian Basescu!

Mircea Geoana a declarat ca accepta decizia CCR de validare a scrutinului prezidential si ureaza succes lui Traian Basescu in noul mandat la Cotroceni, precizand ca i-a transmis acest lucru actualului sef al statului si intr-o convorbire telefonica.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.