Alegeri locale 2012. LISTA candidatilor USL la CJ si primariile municipiilor resedinta de judet

Dată publicare: 20-03-2012 07:36
Dată actualizare: 20-09-2012 14:15


Victor Ponta, Crin Antonescu si Daniel Constantin | USL

USL a dat publicitatii lista candidatilor la presedintia CJ si primariile municipiilor resedinta de judet. Singurul caz unde nu au fost mentionate nominalizarile este cel al Timisului.

In Bucuresti va candida Sorin Oprescu, sustinut de USL. La sectoarele 1 si 5 s-au stabilit candidaturile. Este vorba despre Andrei Chiliman, respectiv Marian Vanghelie. Candidaturile pentru celelalte sectoare vor fi stabilite pana la 7 aprilie.

Lista contine numele candidatilor USL la presedintia CJ si la primaria municipiului resedinta de judet:

Alba: - CJ - Teodor Atanasiu (PNL); Primaria Alba-Iulia - Calin Potor PNL
Arad: - CJ - Ioan Cristina (PNL); Primaria Arad - Lia Ardelean (PC)
Bacau: - CJ - Dragos Benea (PSD); Primaria Bacau - Romeo Stavarache (PNL)
Bihor: - CJ Cornel Popa (PNL); Primaria Oradea - Ilie Bolojan (PNL)
Bistrita Nasaud - CJ - Radu Moldovan (PSD); Primaria Bistrita - Ovidiu Cretu (PSD)
Botosani - CJ - Florin Turcanu (PNL); Primaria Botosani - Ovidiu Portariuc (PSD)
Brasov - CJ - Aristotel Cancescu (PNL); Primarie - Catalin Leonte (PSD)
Braila - CJ - Gheorghe Bunea Stancu (PSD); Primarie - Aurel Simionescu (PSD)
Buzau - CJ - Cristinel Bigiu (PNL); - Primarie - Constantin Boscodeala (PSD)
Caras Severin - CJ Marcel Vela (PNL); Primarie Resita- Mihai Stepanescu (PSD)
Calarasi - CJ - Raducu Filipescu (PNL); Primarie Calarasi - Dan Dragulin (PNL)
Cluj - CJ - Horea Uioreanu (PNL); Primarie - Marius Nicoara (PNL)
Constanta - CJ - Nicusor Constantinescu (PSD); Primarie - Radu Mazare (PSD)
Covasna - CJ - Marius Obreja (PNL); Primarie Sfantu Gheorghe- Madalin Guruianu (PNL)
Dambovita - CJ - Adrian Tutuianu (PSD); Primarie Targoviste - Gabriel Grozavu (PNL)

Dolj - CJ - Ion Prioteasa (PSD); Primaria Craiova - Olguta Vasilescu (PSD)
Galati - CJ Nicolae Bacalbasa (PSD); Primarie - Marius Stan (PNL)
Giurgiu - CJ Dumitru Beianu (PNL); Primarie - Lucian Iliescu (PNL)
Gorj - CJ Ion Calinoiu (PSD); Primarie Targu Jiu - Florin Carciumaru (PSD)
Harghita - CJ - Ioan Proca (PNL); Primarie Miercurea Ciuc - Jean Adrian Aurel (PSD)
Hunedoara - CJ - Mircea Molot (PNL); Primarie Deva - Petru Margineanu (PC)
Ialomita - CJ - Silvian Ciuperca (PSD); Primarie Slobozia - Alexandru Stoica (PSD)
Iasi - CJ Cristian Adomnitei (PNL); Primarie - Gheorghe Nichita (PSD)
Ilfov - CJ - Marian Petrache (PNL)
Maramures - CJ - Zamfir Ciceu (PC); Primarie Baia Mare- Catalin Chereches (PNL)
Mehedinti - CJ - Adrian Duicu (PSD); iar la Primarie Drobeta Turnu Severin - Marius Screciu (PSD)
Mures - CJ - Ciprian Dobre (PNL); Primarie Targu Mures - Cornel Briscaru (PSD)
Neamt - CJ - Vlad Marcoci (PNL); Primarie - Vasile Dragusanu (PC)
Olt - CJ - Paul Stanescu (PSD); Primarie Slatina - Marius Oprescu (PSD)

Prahova - CJ - Mircea Cosma (PSD); Primarie Ploiesti - Iulian Badescu (PSD)
Satu Mare - CJ Adrian Stef (PNL); Primarie - Dorel Coica (PSD)
Salaj - CJ - Tiberiu Marc(PSD); Primarie Zalau- Radu Capalnasu (PNL)
Sibiu - CJ - Ioan Cindrea (PSD); Primarie - Dragos Floarea (PC)
Suceava - CJ Catalin Nechifor (PSD); Primarie - Alexandru Baisanu (PNL)
Teleorman - CJ Liviu Dragnea (PSD); Primarie Alexandria - Victor Dragusin (PSD)
Timis - CJ - un candidat PSD; Primaria Timisoara - un candidat PNL. Lista nu mentioneaza niciun nume
Tulcea - CJ - Horia Teodorescu (PSD); Primarie - Trifon Belacurencu (PSD)
Vaslui - CJ - Dumitru Buzatu (PSD); Primarie - Vasile Paval (PSD)
Valcea - CJ - Ion Cilea (PSD); Primaria Ramnicu Valcea - Emilian Francu (PNL)
Vrancea - CJ - Marian Oprisan (PSD); Primaria Focsani - Decebal Bacinschi (PSD)

 

Mai multe informatii si stiri puteti gasi sectiunea noastra: alegeri locale 2012

Sursa: Mediafax, Pro TV


VIDEO PROTVPLUS.RO