Agentia Nationala de Integritate ia la puricat averile demnitarilor!

×
Codul embed a fost copiat

Vara agitata la Agentia Nationala de Integritate, unde nu doar ministrii cabinetului Boc sunt verificati, ci si fostii functionari ai statului.

Liderul unei organizatii non-guvernamentale a fost dat vineri pe mana procurorilor, dupa ce a fost acuzat ca si-ar fi depus prea tarziu declaratia de avere. Mai mult, el si-ar fi pus sotia sa completeze gresit acelasi document.

Inspectorii ANI ii reproseaza lui Victor Teodor Alistar ca si-ar fi instigat sotia, angajata a Ministerului Culturii, sa nu completeze corect declaratia de avere, dar si ca ar fi incercat sa ascunda o masina BMW cumparata legal, cu credit bancar, pentru suma de 20.000 de euro.

Probleme de pe urma declartiei de avere a sotiei pare sa aiba si ministrul sanatatii, Ion Bazac. ANI il va verifica dupa ce inspectorii ar fi observat diferente intre ultimele doua declaratii in privinta averii doamnei. Ministrul Bazac refuza sa comenteze cazul pana cand va primi o instiintare oficiala din partea ANI si a spus doar ca: "Declaratia mea de avere postata pe site-ul Ministerului Sanatatii este precisa si corect completata, in conformitate cu legea."

Familia ministrului sanatatii detine un teren in Snagov de peste 2.000 de metri patrati si cinci imobile. Sotii Bazac mai au un Ferari, un Masserati, un Range Rover si un ATV, actiuni la firme profitabile, dar si conturi grase in lei si valuta, in diferite banci. O buna parte din banii stransi provin din vanzarea de autoturisme Ferrari in Romania, Ion si Camelia Bazac fiind actionari majoritari ai dealerului national.

Citește și
Ion Bazac
Ion Bazac: De la 1 aprilie medicamentele de import se ieftinesc cu 10%

Bazac completeaza astfel lista celorlalti ministri ai actualului Guvern cercetati de Agentia Nationala de Integritate.

In fruntea ei, ministrul economiei Adriean Videanu, verificat de inspectorii ANI pentru un presupus conflict de interese intre functia de primar general al Capitalei si aceea de patron de firma care produce borduri.

Ministrul de interne, Dan Nica, cel de la transporturi, Radu Berceanu, titularul de la mediu, Nicolae Nemirschi, dar si cei de la aparare si finante, Mihai Stanisoara si, respectiv, Gheorghe Pogea au emotii pentru ca in aceasta perioada Agentia de Integritate le verifica averea, leu cu leu.

Alti ministri, de la educatie si justitie, sunt cercetati pentru chestiuni de incompatibilitate intre functia de demnitate si alte functii publice sau private.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
Citește și...
Videanu: Trebuie sa ne pregatim pentru o eventuala criza a gazelor la iarna
Videanu: Trebuie sa ne pregatim pentru o eventuala criza a gazelor la iarna

Prim-vicepresedintele PD-L, Adriean Videanu, a declarat, luni, dupa sedinta coalitiei, ca PD-L si PSD au discutat despre eventualele solutii prin care sa fie evitata o eventuala noua criza a gazelor la iarna.

Ion Bazac: De la 1 aprilie medicamentele de import se ieftinesc cu 10%
Ion Bazac: De la 1 aprilie medicamentele de import se ieftinesc cu 10%

Pretul medicamentelor romanesti creste de la 1 aprilie cu 1%, iar al celor din import scade cu 10 %, a anuntat ministrul sanatatii Ion Bazac.

Ministrul sanatatii, Ion Bazac, amenintat!
Ministrul sanatatii, Ion Bazac, amenintat!

Ion Bazac sustine ca nu a cerut niciodata si nu a primit niciun listing, pentru niciun numar de telefon, precizand ca, desi a fost amenintat, nu a intreprins nimic si califica drept pure speculatii legaturile dintre el si cazul fostului sef al DGIPI.

Recomandări
Cum arată „reforma administrativă” a guvernului Bolojan. Ce se taie ca să se păstreze neatinse salariile de bază
Cum arată „reforma administrativă” a guvernului Bolojan. Ce se taie ca să se păstreze neatinse salariile de bază

Reforma administrației publice vine cu tăieri de cheltuieli, de posturi și de sporuri, dar lasă intacte salariile de bază ale angajaților la stat.

MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor
MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor

MAE a emis miercuri seara un avertisment prin care le cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Ministerul a ridicat astfel nivelul de avertisment la 9/9, nivelul maxim.

Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării
Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării

Vremea va intra într-un proces accentuat de răcire în următoarele zile, după un interval scurt cu temperaturi în creștere, anunță meteorologii.