A inceput ancheta deputatilor in cazul Monicai Iacob Ridzi

60314729

Comisia de ancheta a Camerei Deputatilor in cazul fondurilor cheltuite de MTS pentru organizarea Zilei Tineretului s-a reunit, miercuri, dupa-amiaza, in prima sedinta.

Presedintele comisiei, deputatul liberal Alina Gorghiu, a anuntat ca invita reprezentantii mass-media, "cei care au descoperit detaliile cazului Ridzi", la sedinta de constituire a comisiei.

Potrivit lui Gorghiu, la sedinta va fi dezbatut Regulamentul de functionare a Comisiei parlamentare, regulament care trebuie prezentat Biroului Permanent al Camerei Deputatilor in cinci zile de la constituirea Comisiei. De asemenea, urmeaza sa fie stabilita si lista persoanelor care vor fi audiate in acest caz.

Deputatii au aprobat, marti, infiintarea comisiei de ancheta in cazul ministrului tineretului si sportului, Monica Iacob Ridzi, cu 220 de voturi "pentru", unul impotriva si doua abtineri, Ridzi solicitand si ea parlamentarilor, inainte de vot, sa fie de acord cu crearea acestei comisii.

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Guvernul a retras Strategia pentru biodiversitate. Ilie Bolojan: În joc sunt penalizări de 970 de milioane de euro

Executivul a marți decis retragerea de la publicarea în Monitorul Oficial a Hotărârii de Guvern aprobată, privind Strategia naţională pentru conservarea biodiversităţii 2026 – 2030.

Bolojan: Dacă Legea salarizării ar fi adoptată, vor fi şi „nişte provocări” în sistemul medical care nu vor putea fi ocolite

Reunit într-o ședință extraordinară, guvernul a deblocat marți seară, prin memorandum, peste 6850 de posturi din sistemul de sănătate.

Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern: „Greva din sănătate s-a bazat pe minciuni. Niciun salariu nu va scădea”

Premierul interimar Ilie Bolojan a susţinut marţi declaraţii de presă la finalul şedinţei de Guvern, referitor la greva din sistemul de Sănătate.

Recomandări
A doua zi de grevă în spitale. Solidaritatea Sanitară avertizează: Angajații riscă să ajungă victime ale jocului politic

Este a doua zi de grevă generală în spitalele din România. Preşedintele Federaţiei Sanitas, Iulian Pope, a anunţat, după discuţiile de la Ministerul Sănătăţii pe tema legii salarizării, că greva din sistemul de sănătate va continua şi miercuri.

Escaladare în Orientul Mijlociu după un „atac-surpriză” al Iranului. SUA și Arabia Saudită au răspuns cu lovituri comune

Armata SUA a interceptat rachete balistice lansate de Iran în cadrul unei tentative de „atac surpriză” asupra forţelor americane din Orientul Mijlociu, a anunţat marţi Comandamentul Central al SUA. 

Cod galben de caniculă în 7 județe. Nici noaptea nu vom scăpa de căldură. Unde va fi cel mai cald

Canicula începe să se instaleze din nou în România. Meteorologii ANM au emis o avertizare pentru regiunile din vestul și sud-vestul țării, pentru perioada 30 iulie - 3 august.