Jocurile Olimpice de la Tokyo. David Popovici, locul 7 în finala de la 100 metri liber

Profimedia

David Popovici, 16 ani, a încheiat pe locul 7 finala olimpică de la 100 metri liber.

Titlul olimpic a fost cucerit de americanul Caeleb Dressel. Podimul l-au completat australianul Kyle Chalmers și rusul Kliment Kolesnikov.

8. Nemeth (Ungaria) - 48.10.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, David Popovici a concurat și în finala de 200 metri liber. El s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 1:44.68.

Până acum, România a câștigat patru medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo: una de aur și trei de argint.

VIDEO Presa din Ungaria a reacționat după ce FCSB a câștigat titlul de campioană: "Nimeni nu a reușit asta"
Ana Maria Popescu, despre David Popovici, noua stea a natației: „O să ajungă mare! Aș vrea să putem să-l clonăm”

Vicecampioană olimpică la spadă, Ana Maria Popescu îi prevede un viitor strălucit lui David Popovici, cel care, la 16 ani, a terminat pe locul 4 proba de 200 de metri liber de la Tokyo.

Sportivul David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Sportivul Robert Glinţă a ocupat locul 8 în proba de 100 metri spate la Jocurile Olimpice de la Tokyo, scrie News.ro.

David Popovici, campion european la înot: Sunt doar un băiat care înoată repede

Înotătorul David Popovici a declarat, luni, la revenirea de la Roma, unde a obţinut patru medalii, dintre care trei de aur, la Campionatul European de juniori, că este doar un băiat care înoată repede, cu antrenori şi părinţi foarte buni.

O gafă colosală a trupelor Kievului le-a permis rușilor avanseze pe front. Soldații Moscovei au profitat imediat

Armata ucraineană a făcut o greșeală gravă pe front, în urma căreia soldații ruși au reușit să înainteze și să își treacă în palmares noi cuceriri.

Gabriel Liiceanu: Rușii trăiesc de opt secole cu supunerea și instinctul de invadare în gene. „Nu se vor opri”

După opt secole de totalitarism, poporul rus “are supunerea interiorizată în genele sale istorice”, și e gata să își activeze oricând “instinctul de invadare”, pentru că “este învățat să cucerească lumea”.

A început distracția în Vama Veche și în Costinești. Cum se petrece pe litoral, în minivacanța de 1 Mai și Paște

A fost o noapte albă pe litoralul care a revenit la viață cu soare și veselie, gata pentru vacanța comasată de 1 Mai și Paște.