Ce i-a spus antrenorul Laurent Landi lui Simone Biles, după opt zile de competiţie la JO 2024: „Fă un copil, răsfaţă-te”

62472049
IMAGO

Superstarul gimnasticii americane Simone Biles era "obosită fizic şi mai ales psihic", luni, după opt zile de competiţie la JO, iar medalia sa de argint la sol a fost "doar un bonus", potrivit antrenorului său francez Laurent Landi.

Laurent Landi  a sfătuit-o pe protejata sa să se bucure de viaţă şi să nu mai concureze la 27 de ani pentru a se gândi puţin la viaţa sa personală.

"Fă un copil, răsfaţă-te şi trăieşte puţin. Los Angeles? Pentru ce? Ajunge, 27 de ani este încă foarte bine. Depinde de ea, dar cu 41 de medalii mondiale şi olimpice, se poate opri. Asta e părerea mea. A fost un moment extraordinar, iar dacă acum vrea să spună "mă opresc", poate face asta", a adăugat Landi.

În capitala Franţei, Simone Biles a obţinut trei titluri olimpice şi o medalie de argint, ajungând la un total de 41 de medalii mondiale şi olimpice.

"Acum 2-3 ani, nu credeam că mă voi întoarce aici la Jocuri, aşa că să concurez şi să vin cu patru medalii... Nu sunt supărată, sunt mai degrabă mândră de mine. Întotdeauna este foarte interesant să particip la o competiţie", a explicat Simone Biles.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Ultima zi a Jocurilor Olimpice de iarnă 2026. Unde are loc ceremonia de final

Jocurile Olimpice de iarnă din 2026 de la Milano-Cortina ajung la final, după nenumărate momente memorabile și titluri de presă care au uimit atât spectatorii ocazionali, cât și fanii.

Jordan Chiles a făcut apel la Tribunalul Suprem Elveţian. Contestă decizia TAS care i-a acordat bronzul Anei Maria Bărbosu

Avocaţii gimnastei americane Jordan Chiles au depus, luni, un recurs la Tribunalul Suprem Elveţian, pentru a contesta retragerea medaliei de bronz care i-a fost acordată iniţial la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sabrina Maneca-Voinea continuă lupta pentru medalia de bronz de la JO. Gimnasta a făcut apel la Tribunalul Suprem Elveţian

Jordan Chiles nu este singura gimnastă care mai luptă pentru medalia de bronz din finala exercițiului la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.