Ce i-a arătat șefa arbitrilor Nadiei Comăneci despre Sabrina Voinea, după ce i s-a respins contestația din finala de la sol

×
Codul embed a fost copiat

A fost o zi cu ghinion, pentru gimnastele noastre în finala pe aparate de la Jocurile Olimpice. Pentru câteva minute, Ana Bărbosu a fost câștigătoarea unei medalii de bronz, la sol.

Asta, până când ultima participantă în concurs, clasată după româncă, a făcut contestație și i-a luat locul.

13.700 a primit Ana Bărbosu pentru o evoluție aproape fără cusur la sol. S-a situat după brazilianca Rebeca Andrade care a ieșit campioană olimpică și americanca Simone Biles, care a cucerit argintul. Ultima intrată în concurs, Jordan Chiles din SUA a fost notată cu 13.666 și s-a situat inițial pe locul 4, după Ana Bărbosu.

În transmisiunea directă, gimnasta noastră a și fost titrată ca medaliată cu bronz, doar că după câteva minute situația s-a schimbat. Americanca Chiles a făcut contestație în ultima clipă și i-a fost acceptată.

Nadia Comăneci: „La nota de dificultate, dar nu poți să faci contestație la nota de execuție, asta e regula”.

Nota ei a crescut la 13,766 și astfel Ana Bărbosu a pierdut dramatic medalia de bronz.

Mihai Covaliu, președinte COSR: „Ceva s-a întâmplat, e cert, și toată sala a fost surprinsă pentru că evoluția și a Anei și a Sabrinei a fost una curată, a fost una fără greșeli. Nu suntem multumiți și arbitrajul în continuare nu e foarte bine pus la punct”.

Nadia Comăneci, discuție cu arbitra-șefă

Nici pentru Sabrina Voinea care era creditată cu mari șanse la o medalie, finala n-a fost fericită. După o evoluție foarte bună, ea a primit o notă mai mică decât se aștepta pe care a și contestat-o. Însă, în cazul ei, contestația a fost respinsă. În final, a ocupat doar poziția a 5-a.

Sabrina Maneca-Voinea: „Am muncit atâta și am încercat să fac un exercițiu la sol foarte bun și au scos-o pe americancă pe locul 3 ceea ce eu am încercat să fac o artistică foarte bună, să fac o acrobatică foarte bună, să nu ratez aterizările, să nu ies afară din covor în schimb nu știu ce-au văzut arbitrele de au scos-o pe ea pe locul 3”.

Nadia Comăneci: „Am fost la arbitra-șefă ca să înțeleg de ce s-a făcut această deducție de 0.1 Sabrinei Voinea. Au spus că au o fotografie cu o bucățică mică a călcâiului ei care a ieșit puțin afară din linie ceea ce eu n-am văzut, dar au refăcut fotografia și am înteles că la valoare, la dificultate, în prima zi, ea a avut din 6 dificultate, astăzi i-au dat din 5.9”.

În schimb, la Jocurile de la Paris, canotajul românesc a strălucit. Canotorii români au cucerit Parisul!. Ieșiți la plimbare pe Champs Elysees, olimpicii noștri au fost în centrul atenției.

Mii de trecători i-au oprit pe sportivii noștri să-i felicite și să le facă poze, iar de la toate terasele au răsunat aplauze.

Campioane olimpice la Tokyo, Ancuța Bodnar și Simona Radiș au luat acum argintul la dublu vâsle, dar și aurul cu echipajul 8+1.

Fetele și-au ținut promisiunea făcută pe 1 decembrie la Arcul de Triumf din București.

Ancuța Bodnar: „Am promis atunci și ne-am ținut de această promisiune. Am venit aici cu medaliile olimpice”.

Simona Radiș: „Promisiunea trebuie respectată, ne bucurăm că am putut să ne ținem de ea și iată-ne aici la Arcul de Triumf”.

NEWS ALERT Două foste câștigătoare de UEFA Champions League se bat pentru Dennis Man!
Tatăl controversatei pugiliste algeriene Imane Khelif: Copilul meu „este o fată”

Copilul meu „este o fată”, a declarat Omar Khelif, tatăl puglistei Imane Khelif, aflată în centrul unei controverse la Jocurile Olimpice de la Paris, informează AFP.

Românca Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala de la bârnă din concursul de gimnastică artistică, luni, la Jocurile Olimpice de la Paris, în care s-a impus italianca Alice D'Amato.

De ce a câștigat Noah Lyles aurul la 100 m, la 5 miimi de locul 2. Fanii insistă că jamaicanul Thompson a fost „jefuit”

Americanul Noah Lyles a fost încoronat campion olimpic la 100 m la Paris 2024, în competiţia de atletism, după o cursă uimitoare pe Stade de France, care s-a încheiat la photo finish.

Revoltător. În loc să intervină și să facă ceva în privința consumului de droguri, instituțiile din România fac sondaje

În România, consumul de droguri face tot mai multe victime. Copii de doar 13-14 ani sunt omorâți de substanțe pe care autoritățile noastre nu sunt capabile să le scoată de pe piață.

Soluțiile de deparazitare a animalelor vor fi scoase din farmaciile veterinare după ce zeci de copii au ajuns la spital

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară vrea să scoată din farmaciile de profil soluțiile de deparazitare pentru oi, vaci și capre.

Cine erau cele două femei ucise după același tipar în Constanța. Suspectul, poreclit Șacalul, este în spital

O amplă anchetă este în plină desfășurare în Constanța, unde două femei, despre care surse din poliție, spun că ar fi fost dame de companie, au fost ucise după același tipar.