Sute de școli din Ungaria au fost evacuate în urma unor amenințări cu bombă. Viktor Orban anunţă creșterea securităţii
Peste 260 de şcoli din Ungaria au fost vizate joi de ameninţări cu bombă, au anunţat autorităţile ungare, care au declanşat o anchetă, găsind similarităţi cu recente incidente în alte ţări din Europa Centrală şi de Est, informează AFP.
În total, 268 de instituţii şcolare au primit e-mailuri cu ameninţări, dintre care 245 în capitala Budapesta, a anunţat în timpul unei conferinţe de presă Bence Retvari, secretar de stat în cadrul Ministerului de Interne.
În fiecare dintre cazuri, poliţia a inspectat clădirile şi a evacuat elevii şi personalul, ameninţările afectând potenţial zeci de mii de persoane.
Nicio încărcătură explozivă nu a fost găsită şi "pericolul unui atentat cu bombă a fost îndepărtat" deocamdată, a precizat Retvari.
Poliţia a declanşat o anchetă pentru "ameninţarea ordinii publice" şi a contactat agenţia Europol, la fel ca autorităţile Bulgariei, Republicii Cehe şi Slovaciei, unde "ameninţări similare" cu un mesaj cu conţinut "islamist" au fost semnalate în ultimele luni.
Însă guvernul a îndemnat la prudenţă din lipsă de elemente în acest stadiu.
"Vom întări securitatea şcolilor vizate şi vom investiga ameninţările cu bombă", a transmis premierul ungar Viktor Orban pe Facebook.
Guvernul "este capabil să asigure securitatea în şcoli", a declarat joi Gergely Gulyas, şeful de cabinet al premierului Orban, în cadrul unei conferinţe de presă, adăugând că o anchetă a fost lansată cu privire la mai multe ameninţări cu bombă primite de şcoli în cursul dimineţii.
Gulyas a spus că Orban s-a aflat în contact cu ministrul de interne şi cu ministrul însărcinat cu serviciile de informaţii după ce e-mailuri de ameninţare au fost primite de mai multe şcoli joi dimineaţa. E-mailurile par să aibă acelaşi expeditor şi conţin acelaşi text, a mai spus el, potrivit Agerpres.
Potrivit lui Gulyas, cursurile nu au fost suspendate la nivel central, deşi directorii de şcoli au dreptul să decidă în acest sens.
Oficiali ai serviciilor de informaţii ungare i-au contactat pe omologii lor slovaci, în condiţiile în care şcoli din Slovacia au primit ameninţări similare anul trecut, a mai spus el.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Eszter Vitalios, a declarat că ameninţări cu bombă au fost trimise până acum la 121 de instituţii.