Vremea a luat-o razna la Chicago

×
Publicitate

O ploaie neasteptata si temperaturi un pic mai ridicate dupa inghet. Iata reteta pentru un potential dezastru, undeva langa Chicago.
 

Bucati uriase de gheata se inghesuie intre malurile raului Kankakee. Cateva casute au fost inundate, dar nu acesta e marele pericol. Sloiurile ameninta pilonii unui pod peste care trece o autostrada importanta in regiune.
 

Autoritatile se gandesc sa ceara ajutor genistilor pentru a dinamita tavalugul de gheata. In statul New York, n-a fost nevoie de gheata ci numai de ploaie pentru ca raurile sa iasa din albii. Zeci de sosele au fost inchise.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Vremea azi, 8 august 2026. România este împărțită între caniculă și furtună

Sâmbătă canicula persistă în vest și în ținuturile sudice. Aversele apar în a doua parte a zilei, în sud și în centru, de asemenea, în zona montană, iar vântul se întețește în majoritatea regiunilor.

Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.

Vești bune de la ANM. La ce ar trebui să ne așteptăm după 17 august și cum începe prima lună de toamnă

România va avea parte de un regim de ploi normale în toată țara, începând cu data de 17 august, iar canicula ar urma să dispară începând cu ultima săptămâna a lunii, estimează Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.