Volodimir Zelenski insistă că racheta căzută în Polonia provenea din Rusia

62303241

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a reafirmat miercuri că racheta care a ucis două persoane într-un sat polonez în apropiere de frontiera cu Ucraina provenea din Rusia.

 

Nu am nicio îndoială că racheta nu ne aparţinea. Cred că era o rachetă a Rusiei, conform raportului militarilor”, a declarat la televiziune şeful statului ucrainean, în timp ce responsabili ai NATO au estimat că este vorba probabil despre o rachetă din sistemul ucrainean de apărare aeriană, scrie AFP, citată de Agerpres.

El a mai afirmat că nu a primit din partea occidentalilor nicio probă privind ipoteza unui proiectil ucrainean tras pentru a doborî rachete de croazieră ruseşti, lansate asupra teritoriului ucrainean în cadrul unui atac masiv.

Avem dreptul de a primi probe de la partenerii noştri în spatele uşilor închise? Nu am primit nimic”, a spus Zelenski, subliniind că Kievul vrea să facă parte dintr-un grup de anchetă internaţional asupra acestui incident.

Acesta a suscitat temeri că NATO ar putea fi antrenat în conflict, în condiţiile în care Polonia este protejată de un angajament de apărare colectivă al Alianţei Nord-Atlantice.

Rusia a negat că a tras o rachetă asupra unui sat polonez din apropiere de frontiera cu Ucraina. Varşovia a considerat şi ea că este „foarte probabil” să fie vorba de un proiectil anti-aerian ucrainean.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Propagandiștii ruși, supărați pe armata lui Putin: Să nu fie între Scila și Caribda, adică să se predea acum sau mai târziu

Atacul masiv lansat, marți, de ruși asupra Ucrainei a lăsat în frig şi fară curent electric 10 milioane de oameni. Au fost peste 100 de rachete și drone, potrivit unui oficial de la Kiev, în cel mai intens bombardament de la începutul războiului.

Șeful NATO, după explozia din Polonia: „Nu este vina Ucrainei, ci Rusia poartă întreaga responsabilitate”. Kremlinul a tunat

Am trecut printr-o noapte în care a părut mai mult ca niciodată că un conflict direct NATO-Rusia este gata să înceapă.

Colonelul rus Vadim Boiko, însărcinat cu mobilizarea trupelor ruse, a fost ucis în mod misterios în biroul său

Un comandant rus implicat în războiul preşedintelui rus Vladimir Putin din Ucraina a fost găsit împuşcat în biroul său.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.