Vaticanul sare in ajutorul tiganilor care au ocupat bazilica San Paolo

60487109

Organizatia Caritas a gasit duminica un adapost provizoriu pentru tiganii romani care se refugiasera vineri in bazilica San Paolo din Roma, dupa ce au fost evacuati dintr-o tabara ilegala, relateaza AFP.

Cei cateva zeci de romi urmau sa fie transferati, duminica seara, catre structurile de primire administrate de asociatia Domus, au anuntat Domus si Vaticanul.

In transfer urma sa fie implicata si jandarmeria Vaticanului, criticata dur pentru ca i-a respins pe romii care incercau sa intre in bazilica in acelasi timp cu credinciosii.

Romii, care au incercat sa atraga atentia Bisericii asupra situatiei lor, au ramas timp de doua nopti in incinta bazilicii, in parcul si curtea acesteia, in timp ce altii au ramas in afara incintei.

Purtatorul de cuvant al Vaticanului, Federico Lombardi, si-a exprimat speranta ca solutia temporara gasita de Caritas va duce in final la "instalarea de durata in conditii adecvate" a familiilor de tigani si a salutat interventia organizatiei de caritate, care a permis reunirea acestora.

Suveranul Pontif l-a trimis la fata locului sambata pe monseniorul Fernando Filoni, reprezentant al Secretariatului de Stat al Vaticanului, pentru a-si exprima solidaritatea cu familiile de romi.

Mai mult, primarul Romei a multumit organizatiei Caritas pentru "interventia decisiva in vederea rezolvarii acestei situatii de urgenta", dar a afirmat ca municipalitatea va continua "programul de evacuare a taberelor ilegale ale nomazilor aflate pe teritoriul Romei".

Bazilica San Paolo e in continuare ocupata de tigani. Italienii, revoltati

Evacuati dintr-o tabara de la Roma,100 de romi au ocupat Bazilica San Paolo

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Magnații în robă: Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare de 1,4 miliarde de euro. Mulți au cel puțin 5 case

Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare în valoare totală de1,4 miliarde de euro, o treime dintre ei au mai mult de o locuință, iar aproximativ 150 de judecători și procurori sunt proprietari a cel puțin 5 case.

Bulgaria pregătește măsuri de austeritate: cheltuielile cu salariile și contribuțiile sociale ar putea scădea cu 10%

Guvernul Bulgariei intenționează să majoreze pragurile minime pentru contribuțiile de asigurări sociale cu 5%, începând cu 1 august, în timp ce venitul maxim asigurabil va crește la 2.300 de euro, a anunțat ministrul de Finanțe, Galab Donev.

Marco Rubio critică OMS în plină epidemie de Ebola: „A fost cam lentă în identificarea focarului”

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat marţi că Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), din care preşedintele Donald Trump a retras Statele Unite, a fost "cam lentă" în identificarea epidemiei de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC).

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.