Un yaht cu ruși la bord, atacat și distrus de rechini. Ce a urmat VIDEO

62383787

Un yaht rusesc aflat într-o călătorie în jurul lumii, cu trei persoane la bord, a fost atacat și distrus de rechini în Australia, dar pasagerii au fost în cele din urmă salvați de autorități.  

Trei persoane aflate la bordul unui catamaran în Marea Coralilor, în largul coastei de nord-est a Australiei, au fost salvate după ce coca navei a fost avariată în urma mai multor atacuri ale rechinilor, a anunţat, miercuri, Autoritatea australiană pentru siguranţă maritimă (AMSA), citată de Reuters.

Fotografii din satelit şi o înregistrare video de pe site-ul AMSA arată o mare parte din pupa yahtului smulsă.

"Nava a plecat din Vanuatu şi se îndrepta spre Cairns (Australia) când a fost stabilit contactul. Ambele carene ale navei au fost avariate în urma mai multor atacuri ale rechinilor", a precizat AMSA într-un comunicat.

Cei trei pasageri- doi ruși și un francez, au fost duși în siguranță la Brisbane 

Echipele de salvare au răspuns la o baliză de poziţionare de urgenţă înregistrată pe Tion, un catamaran gonflabil de nouă metri, miercuri dimineaţa devreme. Yahtul a fost localizat la aproximativ 835 km la sud-est de Cairns, în Marea Coralilor.

yaht

AMSA a solicitat asistenţa unui transportator de vehicule sub pavilion Panama, care a efectuat cu succes salvarea.

Cei trei pasageri - doi cetăţeni ruşi şi un cetăţean francez - urmează să ajungă joi la Brisbane, a precizat AMSA.

Conform ABC News, yahtul aparține Societății Geografice Ruse și se afla într-o călătorie în jurul lumii.  

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Rusia a ajuns la mila Coreei de Nord pentru a face rost de arme. Suma uriașă primită de un pilot pentru a dezerta în Ucraina

Washingtonul se teme că, pe fondul războiului din Ucraina, o nouă „axă a răului” prinde contur. Liderul nord-corean Kim Jong Un ar urma să ajungă la sfârșitul săptămânii în Rusia, pentru o întrevedere cu Vladimir Putin.  

Grecia este în continuare afectată de o furtună de proporțiile unui ciclon tropical. Continuă să plouă torențial

Grecia, unde își petrec vacanța numeroși români, e afectată în continuare de o furtună care are forța unui ciclon tropical.  

Un american a fost salvat la limită din mașina care luase foc în urma unui accident | Video

Un bărbat din Statele Unite a fost salvat cu greu din mașina care îi luase foc în urma unui accident.  

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.