Un seism cu magnitudinea 7,1 s-a produs în Insulele Kermadec din Noua Zeelandă

62331895

Un cutremur cu magnitudinea de 7,1 grade a lovit, joi dimineață, Insulele Kermadec din Noua Zeelandă, potrivit United States Geological Survey.

Centrul de alertă pentru tsunami din Pacific a avertizat că un tsunami este posibil în zona aflată la o distanță de 300 km de epicentru. În prezent, nu există informații cu privire la posibile victime sau pagube.

Au fost emise avertismente de tsunami pentru regiunile de coastă pe o rază de 300 km de arcul insular subtropical din sudul Pacificului, notează agenția de știri Baha.

Sistemul american de alertă pentru tsunami a emis o avertizare la scurt timp după puternicul seism, care, potrivit US Geological Survey, au avut loc la o adâncime de 10 km.

Noua Zeelandă, Australia și Filipine nu au fost expuse riscului unui eventual tsunami, potrivit oficialilor, iar avertizarea a fost ulterior ridicată în totalitate.

Insulele Kermadec se află la nord-est de Auckland, în Noua Zeelandă, și măsoară aproximativ 13 mile pătrate. Grupul de insule vulcanice este zguduit frecvent de cutremure, notează Daily Star.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Miliardarul Guo Wengui a fost arestat la New York. Chinezul este acuzat de fraudă financiară

Miliardarul Guo Wengui, care se prezenta ca un adversar aprig al regimului chinez din exilul său aurit din Manhattan, a fost arestat, miercuri, la New York, acuzat că a fraudat mii de investitori pentru a se îmbogăţi.

Lavrov: SUA ignoră restricţiile impuse în spaţiului aerian al Mării Negre

Ministrul de Externe rus, Serghei Lavrov, susține că Statele Unite "ignoră" faptul că Rusia a impus restricţii în spaţiul aerian al Mării Negre. Declarația vine la o zi după incidentul cu drona din Marea Neagră.

Ucrainenii au doborât un avion militar rusesc lângă Bahmut. VIDEO

Forţe ucrainene au doborât un avion militar rusesc în apropiere de Bahmut, anunţă miercuri şeful de cabinet al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski Andrii Iermak.

 

Recomandări
Comisia Europeană respinge proiectul legii salarizării - SURSE. România pierde 770 de milioane de euro dacă nu îl schimbă

Discuțiile purtate de miniștii interimari Alexandru Nazare și Dragoș Pîslaru, cu reprezentanții Comisiei Europene s-au încheiat, iar Bruxelles-ul nu este de acord cu proiectul legii salarizării prezentat de partea română.

Calculele Ministerului Educației. Câți bani ar economisi dacă ar tăia din bursele copiiilor orfani și din familii sărace

Propunerea de a tăia bursele școlare în vacanță este criticată. Zeci de organizații neguvernamentale atrag atenția că mii de copii ar putea fi nevoiți să renunțe la cursuri.

Accident înfiorător în București. O tânără a murit, mama și fiica ei sunt grav rănite. Au fost lovite de un camion

Un accident teribil a îndoliat o familie din capitală. O femeie de 29 de ani și-a pierdut viața, iar fetița și mama ei au fost grav rănite după ce au fost lovite de un camion pe șoseaua Gării Cățelu.