Un nou record de decese în SUA, din cauza noului coronavirus

62123465

Statele Unite de deplâns marţi un nou record de decese într-o zi cu peste 3.930 de morţi, potrivit datelor raportate de universitatea americană Johns Hopkins, notează AFP.

În acelaşi interval, ţara a înregistrat peste 250.000 de noi contaminări, potrivit unui bilanţ întocmit de AFP pe baza datelor afişate de universitatea cu sediul la Baltimore, statul Maryland. la ora locală 20.30, transmite Agerpres.

Numărul persoanelor spitalizate este, de asemenea, unul din cele mai mari de la începutul pandemiei, cu peste 131.000 de pacienţi internaţi din cauza COVID-19, au indicat datele Covid Tracking Project.

Situaţia este deosebit de preocupantă în sudul şi vestul ţării.

Copleşite, serviciile de urgenţă din Los Angeles au început să raţionalizeze oxigenul şi paturile, cerându-le ambulanţierilor să nu mai transporte la spital unii pacienţii în stop cardiac cu şanse aproape nule de supravieţuire.

Precedentul record de decese într-o zi a fost înregistrat în urmă cu şase zile, cu peste 3.920 de morţi.

Statele Unite se confruntă din toamnă cu o recrudescenţă spectaculoasă a pandemiei. De la sfârşitul lui noiembrie, numărul de morţi zilnice a crescut dramatic, depăşind sistematic în prezent 2.000, chiar 3.000 de decese în 24 de ore (cu excepţia weekendurilor, când sunt luate în calcul mai puţine date din teritoriu).

După petrecerile de sfârşit de an, este de aşteptat ca situaţia să se agraveze.

Statele Unite, unde restricţiile depind de autorităţile locale, se bazează pe campania de vaccinare, care a început la jumătatea lui decembrie, pentru a pune capăt pandemiei. Deocamdată, numai 2% din populaţie a fost acoperită, cu 4,8 milioane de persoane primind o injecţie.

Marţi, preşedintele ales, Joe Biden, care va depune jurământul pe 20 ianuarie, a discutat cu viitoarea echipă însărcinată cu criza sanitară.

„Un anumit număr de opţiuni" pentru a accelera distribuirea vaccinurilor au fost discutate, în special posibilitatea de "a spori rolul guvernului federal", a precizat un comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Statele Unite încep revizuirea prezenței militare în Europa. Ce se poate schimba pentru aliații NATO

SUA au anunţat luni începerea unei revizuiri a prezenţei lor militare în Europa, după declaraţii în acest sens ale şefului Pentagonului, Pete Hegseth, din iunie, la o reuniune a miniştrilor apărării din NATO, informează marţi AFP.

Trei femei au fost rănite într-un atac cu cuțitul la Paris. Agresorul a fost imobilizat de martori

Panică pe o stradă din nordul Parisului, unde un bărbat înarmat a rănit trei femei. Atenție, urmează imagini și informații care vă pot afecta emoțional.

Ce asigurări i-a dat noul premier britanic lui Zelenski, primul său invitat străin în Regatul Unit: „Nu este o coincidenţă”

Noul premier britanic Andy Burnham l-a primit pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, primul său invitat străin, la Portsmouth, arătând că premierii britanici se succedă la Downing Street, dar susţinerea Ucrainei rămâne o prioritate, comentează RFI.

Recomandări
Greva generală în Sănătate. În peste 500 de spitale sunt asigurate doar serviciile medicale esențiale

SANITAS a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

Statele Unite încep revizuirea prezenței militare în Europa. Ce se poate schimba pentru aliații NATO

SUA au anunţat luni începerea unei revizuiri a prezenţei lor militare în Europa, după declaraţii în acest sens ale şefului Pentagonului, Pete Hegseth, din iunie, la o reuniune a miniştrilor apărării din NATO, informează marţi AFP.

Canicula revine în august. Valul de căldură va cuprinde toată țara. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

ANM anunță temperaturi mai ridicate decât cele normale în cea mai mare parte a țării, în următoarele patru săptămâni. Totodată, precipitațiile vor fi deficitare în mai multe regiuni, în special în zonele montane.