Ucraina a decis să oprească, de la 1 ianuarie, tranzitul gazului rusesc către Europa. Câți bani vor pierde rușii

62508852

Nicio livrare de gaz rusesc către Europa prin gazoductele ucrainene nu va mai fi efectuată pe 1 ianuarie, a confirmat marţi operatorul reţelei de conducte, anunțând astfel sfârşitul acordului de tranzit al gazului încheiat în 2019 de Kiev cu Gazprom.

Potrivit datelor publicate pe website-ul operatorului ucrainean GTSOU, volumul de gaz rusesc prevăzut a fi transportat pentru miercuri este zero m3. În urma sistării livrărilor de gaz rusesc către Europa prin conductele din Ucraina, aceasta din urmă va pierde anual taxe de tranzit de circa 800 de milioane de dolari, în timp ce Gazprom va pierde vânzări estimate la 5 miliarde de dolar, transmit marţi agenţiile AFP şi Reuters.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a refuzat să prelungească contractul de tranzit cu Gazprom care a expirat pe 31 decembrie 2024, decizie încurajată de Comisia Europeană, care le-a sugerat ţărilor afectate, în special Republica Moldova, Ungaria, Slovacia şi Austria, să se aprovizioneze din alte surse prin patru rute alternative, chiar dacă aceasta ar presupune costuri suplimentare.

În urma invaziei ruse în Ucraina şi a sabotării conductelor Nord Stream, UE a adoptat o politică de reducere a importurilor de gaze naturale ruseşti, care au fost înlocuite parţial de gazele naturale lichefiate (GNL) importate în special din SUA. Aduse cu nave transportatoare de gaz, aceste gaze sunt însă mai costisitoare decât gazele naturale transportate prin conductele existente, potrivit Agerpres.

După sabotajul asupra conductelor Nord Stream din Marea Baltică, în septembrie 2022, Rusia şi-a livrat gazul către Europa prin două rute, respectiv reţeaua ucraineană şi gazoductul TurkStream, împreună cu extensia acestuia, Balkan Stream. Tranzitul gazelor ruseşti către Europa prin Ucraina a scăzut însă cu aproape două treimi faţă de 2021, ajungând la 14,65 miliarde de metri cubi în 2023, adică puţin sub jumătate din totalul exporturilor de gaze ruseşti către Europa.

Dar Slovacia şi Ungaria, foarte dependente de gazul rusesc, s-au plâns că se vor lovi de dificultăţi de aprovizionare după 31 decembrie, neavând alternative imediate de a înlocui complet gazul rusesc.

Premierul slovac Robert Fico a avut schimburi acide de replici pe acest subiect cu preşedintele ucrainean Zelenski şi a ameninţat că Slovacia va sista furnizarea de energie electrică pentru Ucraina dacă aceasta opreşte tranzitul gazului rusesc. Discuţiile care au continuat nu au condus, cel puţin deocamdată, la o soluţie, deşi au fost avansate mai multe variante de compromis, cum ar fi livrarea de gaz azer în locul celui rusesc.

În acest timp, Republica Moldova a instituit starea de urgenţă în sectorul energetic, întrucât centrala electrică de la Cuciurgan, situată în regiunea separatistă Transnistria şi care produce pe gaz o parte substanţială a necesarului de energie al întregii ţări, nu se va mai putea aproviziona. Situaţia este agravată şi de o dispută financiară cu compania rusă Gazprom legată de datorii de 700 de milioane de dolari revendicate de aceasta, dar nerecunoscute de Chişinău, motiv pentru care compania rusă refuză livrarea gazului către Republica Moldova prin rute alternative.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Geanta bărbătească în formă de stropitoare care costă 5.000 de euro. Cererea e atât de mare, că o comandă durează 3 săptămâni

Louis Vuitton a lansat o geantă bărbătească în formă de stropitoare, pe care o vinde cu circa 5.000 de euro. Și, oricât de greu de crezut pare, modelul se bucură de un succes atât de mare, încât onorarea unei comenzi durează 3 săptămâni. 

O țară din Europa îşi pierde nisipul de pe plaje din cauza eroziunii. Oraşele de pe litoral se reinventează

Furtunile erodează în fiecare an coastele spaniole, porţiuni întregi de plajă fiind restaurate cu tone de nisip şi ciment înainte de sosirea vizitatorilor din perioada estivală.

Băiețel de 3 ani care stătea pe exteriorul unui balcon de la etajul 8, salvat în ultima clipă de un polițist | VIDEO

Autoritățile din Bulgaria au luat de urgență în plasament doi copii și i-au arestat pe părinți, după ce un băiețel de 3 ani care stătea pe exteriorul unui balcon de la etajul 8 al unui bloc a fost salvat în ultima clipă de un polițist. 

Recomandări
Uniunea Europeană evaluează “toate posibilitățile”, inclusiv raționalizarea combustibilului. „Va fi o criză îndelungată”

Uniunea Europeană ia în calcul raționalizarea combustibilului și folosirea rezervelor strategice de petrol, pregătindu-se pentru un șoc energetic de durată, spune comisarul Dan Jorgensen.

Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut, în Spitalul Universitar

Fostul antrenor al naţionalei Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut vineri dimineaţă, la Spitalul Unversitar, de unde urma să fie externat.

Vremea se schimbă radical de Paște. Care este prognoza meteo pentru intervalul 6 aprilie – 4 mai

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni arată că începutul lunii aprilie va fi mai rece decât normal în special în nord și nord-est, cu precipitații apropiate de media perioadei.