Tusk s-a ținut de cuvânt: Noul guvern al Poloniei demite șefii de televiziune, radio și știri de stat

donald tusk
Getty

Noul guvern polonez a demis conducerea de top a televiziunii publice, respectând promisiunea din campanie de a reforma radiodifuzorul care a funcționat ca un purtător de cuvânt al predecesorului său populist de dreapta, scrie The Guardian.

Noul guvern, condus de premierul, Donald Tusk, a depus jurământul miercurea trecută și a promis că va lansa un program ambițios pentru a remedia daunele aduse statului de drept în țară pe parcursul a opt ani de guvernare de către Legea naționalistă și populistă și Partidul Justiție (PiS).

Sub PiS, mass-media de stat a impulsionat politicile partidului și a lansat atacuri vicioase, personale, împotriva personalităților din opoziție, și în special a lui Tusk.

„Vom avea nevoie de exact 24 de ore pentru a transforma PiS TV în televiziune publică. Credeți-mă pe cuvânt”, a spus Tusk în timpul unui miting de campanie la începutul lunii octombrie.

În cele din urmă, guvernului său i-a luat o săptămână. Marți, noul parlament a adoptat o rezoluție prin care cere restabilirea „imparțialității și fiabilității presei publice”.

Citește și
Poliție Paris
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

După rezoluție, noul ministru al Culturii, Bartłomiej Sienkiewicz, a anunțat că președințele și consiliile televiziunii de stat, știrilor și radioului au fost toate înlăturate.

Votul i-a determinat pe parlamentarii PiS să organizeze un protest în fața sediului TVP, agenția de televiziune de stat.

„Nu există democrație fără pluralism media sau mass-media puternică anti-guvernamentală, iar în Polonia acestea sunt mass-media publică”, a declarat marți seară liderul PiS, Jarosław Kaczyński, reporterilor la intrarea în clădirea televiziunii de stat, promițând că protestul ar continua la infinit.

Emisiunea regulată a postului de știri de stat TVP a fost suspendată miercuri, doar sigla televiziunii fiind vizibilă pe ecranele TV.

La un moment dat, miercuri, un deputat din Coaliția Civică a lui Tusk a postat un filmuleț din parlament în care apare un deputat de dreapta cu un reporter care aștepta o conexiune în direct la postul de știri TVP, în timp ce canalul difuza un documentar despre urșii polari.

„Acesta este în mod clar un atac la adresa mass-media liberă; este o încălcare a legii”, a spus fostul ministru al culturii PiS, Piotr Gliński.

Preocuparea bruscă pentru libertatea de exprimare din partea politicienilor PiS a provocat amuzament ironic și a inspirat numeroase meme.

Cu toate acestea, unii au pus sub semnul întrebării legalitatea mișcărilor și au avertizat că, acționând într-un mod atât de rapid, noul guvern a riscat pur și simplu să-și creeze propria rețea publică de televiziune politizată pentru a o înlocui pe cea veche.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

Trei femei au fost rănite vineri după-amiază cu cuţitul în metroul parizian de un bărbat care a reuşit să fugă, dar ulterior a fost reţinut nu departe de capitală, a anunţat justiţia franceză, relatează AFP.

Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat
Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat

Thailanda și Cambodgia au fost implicate vineri într-un conflict armat de-a lungul frontierei lor, chiar în timp ce cele două țări purtau discuții pentru a încerca să pună capăt conflictelor armate care au izbucnit la începutul lunii decembrie.

Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor
Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor

Google a anunțat un adevărat „cadou de Crăciun” pentru utilizatorii Gmail care încă folosesc adrese de e-mail stânjenitoare din perioada liceului, scrie CNBC.

 

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.