Turkmenistan a interzis folosirea cuvântului "coronavirus". Nu a raportat niciun caz de infectare

62118026

Guvernul din Turkmenistan au interzis folosirea cuvântului coronavirus, măsură luată pentru a bloca orice informație cu privire la pandemie, informează Reporteri Fără Frontiere.

Presa de stat nu mai are voie să folosească cuvântul, care a fost eliminat și din broșurile despre sănătate distribuite în școli spitale și clădirile de birouri, informează Turkmenistan Chronicle, una din puținele publicații independente, al cărei site a fost blocat în țară.

Polițiști îmbrăcați în civil supraveghează populația, iar persoanele care poartă măști sau vorbesc în public despre coronavirus pot fi arestate.

„Autoritățile din Turkmenistan au adoptat această metodă extremă de a eradica toate informațiile despre coronavirus. Negarea informației nu doar că pune în pericol cetățenii, ci și întărește regimul autoritar impus de președintele Gurbanguly Berdymukhammedov. Solicităm comunității internaționale să reacționeze și impună sancțiuni pentru încălcările sale sistematice ale drepturilor omului.”, a declarat Jeanne Cavelier, șefa biroului Reporteri Fără Frontiere din Europa de Est și Asia Centrală.

Turkmenistanul nu a raportat până acum niciun caz de coronavirus, însă președintele a decis, ca măsură preventivă, afumarea spațiilor publice cu o plantă tradițională numită „harmala”.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Atacul cu cuțitul dintr-un cartier evreiesc din Londra, tratat drept „act terorist". Israelul cere „măsuri urgente"

Poliția londoneză a anunțat miercuri că tratează drept "act terorist" atacul cu cuțitul comis în cartierul Golders Green, unde trăiește o numeroasă populație evreiască, împotriva a doi bărbați.

Marea Britanie va crea o forţă navală comună cu nouă ţări europene, ca un „complement” al NATO

Marea Britanie a convenit să creeze o forță navală unificată împreună cu nouă țări europene, pentru a descuraja viitoarele amenințări rusești de la „frontiera maritimă deschisă” din nord, a anunțat șeful Marinei Regale, informează The Guardian.

Primul lucru pe care îl va face viitorul premier ungar, Peter Magyar. „Vom elimina imediat”

Viitorul premier de centru-dreapta ungar Peter Magyar a anunţat miercuri că va desfiinţa Oficiul pentru Apărarea Suveranităţii Naţionale (SZVH). 

Recomandări
Nicușor Dan insistă că nu va desemna un premier din partea AUR-PSD: ”Argumentele constituționale sunt de partea mea”

Președintele Nicușor Dan, aflat în Croația, unde a participat la summit-ul Inițiativei celor Trei Mări, a fost întrebat de jurnaliști dacă își menține intenția de a nu propune un eventual premier din partea PSD-AUR, dacă Guvernu, Bolojan va fi demis.

Criza politică ar putea costa România peste 100 de miliarde de lei în 5 ani din dobânzi - Analiză

Instabilitatea politică începe să se traducă direct în costuri mai mari pentru stat, companii și populație.

Două persoane înjunghiate în nordul Londrei. Victimele sunt membri ai comunității evreiești

Două persoane au fost înjunghiate pe o stradă din nordul Londrei de către un bărbat care între timp a fost arestat. Primele informații indică faptul că victimele fac parte din comunitatea evreiască.