Trump anunță o reuniune SUA - Rusia la Munchen, iar Ucraina „este de asemenea invitată”. Kievul refuză să participe

62519665

Noul preşedinte american Donald Trump anunţă că reprezentanţi ai Statelor Unite şi Rusiei urmează să se întâlnească vineri, la Munchen, în Germania, relatează AFP.

”Ucraina este de asemenea invitată”, precizează el. ”Rusia va fi acolo cu oameni de la noi. Ucraina este de altfel invitată. Nu ştiu exact cine va reprezenta fiecare ţară, dar vor fi responsabili înalţi din Rusia, din Ucraina şi din Statele Unite”, a declarat preşedintele american presei în Biroul Oval.

Casa Albă, contactată de AFP, nu a oferit imediat precizări.

Miliardarul a dat asigurări anterior, în faţa presei, la Casa Albă că Ucraina va fi parte la negocieri în vederea oprririi războiului cu Rusia.

Preşedintele rus Vladimir Putin ”vrea pacea”, a dat el asigurări.

”Cred că mi-o va spune dacă nu o vrea”, a declarat Trump presei, la Casa Albă, la o zi după ce a purtat o convorbire la telefon cu liderul de la Kremlin, potrivit News.ro.

„Discuţii cu ruşii nu sunt avute în vedere”

De partea cealaltă, Ucraina anunţă joi că nu intenţionează să participe la reuniunea din Munchen, cu oficiali ruşi, anunţată de către preşedintele american Donald Trump, relatează AFP.

”O poziţie comună convenită (împreună cu aliaţii Kievului) trebuie să se afle pe masă în vederea unei conversaţii cu ruşii (...). Pentru moment, ea nu este pe masă. Discuţii cu ruşii nu sunt avute în vedere”, declară presei un consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Dmitro Lîtvîn.

Hurezeanu, prezent la Munchen

Altfel, ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, va participa, de vineri până duminică, la a 61-a ediţie a Conferinţei internaţionale de securitate de la Munchen (Munich Security Conference/MSC 2025).

Potrivit unui comunicat de presă, în cadrul MSC 2025 vor fi abordate ameninţările de securitate actuale şi provocările din domeniile politic, economic, comercial şi tehnologic.

"Între temele majore ale conferinţei se numără ameninţările la adresa securităţii internaţionale generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, cooperarea transatlantică, apărarea europeană, guvernanţa globală, crize şi conflicte în derulare în plan global. În sesiunile tematice ale conferinţei, ministrul Emil Hurezeanu va prezenta evaluările României privind provocările actuale, cu accent pe deteriorarea situaţiei de securitate din regiunea Mării Negre şi implicaţiile războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei pentru securitatea spaţiului euro-atlantic. Ministrul român de Externe se va referi la necesitatea unei păci juste, cuprinzătoare şi sustenabile în Ucraina. Totodată, va sublinia pericolul acţiunilor hibride ale Federaţiei Ruse şi importanţa contracarării acestor acţiuni", se arată în comunicat.

Ministrul de Externe va reliefa importanţa unei relaţii transatlantice cât mai robuste în gestionarea acestor provocări şi în combaterea ameninţărilor cu care se confruntă comunitatea euro-atlantică şi va evidenţia importanţa de a acorda, în continuare, un sprijin solid pentru creşterea rezilienţei Republicii Moldova.

În marja Conferinţei, ministrul Afacerilor Externe va avea întâlniri bilaterale cu omologi şi personalităţi politice din Europa, America de Nord, Asia-Pacific, Orientul Mijlociu şi Nordul Africii, şi va participa la o serie de evenimente tematice asociate MSC 2025, noteează Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Ursula von der Leyen: Kremlinul ridică „o cortină de fier digitală” pentru a ascunde efectele sancțiunilor

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a acuzat miercuri Kremlinul că impune o "cortină de fier digitală" pentru a ascunde dificultăţile economice legate de sancţiunile europene din cauza războiului din Ucraina.

O femeie din Italia a aruncat la gunoi o saltea veche, fără să știe ce „comoară” de 50.000 de euro ascundea în interior

O femeie de serviciu din Italia a aruncat la gunoi o saltea veche, fără să știe că în interior se afla o adevărată ”comoară”: bani, bijuterii și carduri în valoare de aproximativ 50.000 de euro.

Von der Leyen: Consecinţele conflictului din Orientului Mijlociu ar putea fi resimţite luni sau ani

Ursula von der Leyen avertizează că noul război din Orientul Mijlociu ar putea avea consecințe pentru Europa pe termen lung.

Recomandări
LIVE ACUM: PSD și AUR prezintă în Parlament moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", este prezentată la această oră în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Siegfried Mureşan, la EURomânia: 10 miliarde de euro din PNRR, în pericol. Instabilitatea riscă să blocheze banii europeni

Tensiunile politice de la București au ajuns să provoace reacții dure și la Strasbourg, chiar în ziua în care Parlamentul European a discutat viitorul buget al Uniunii Europene.