Trump anunță că este „posibil” ca SUA să se implice în războiul Israel-Iran și că Putin ar putea fi mediator

62540294
Getty

Preşedintele american a declarat duminică la ABC News că este „deschis” ideii ca Vladimir Putin să joace un rol de mediator în conflictul dintre Israel şi Iran, în care este „posibil” ca Statele Unite să se implice.

Vladimir Putin „este pregătit, m-a sunat în legătură cu asta, am discutat îndelung”, a declarat preşedintele american în declaraţia acordată ABC News.

„Este posibil să ne implicăm” în conflictul dintre Israel şi Iran, dar Statele Unite „nu sunt implicate în acest moment”, a adăugat el.

Doi oficiali israelieni au declarat pentru Axios, sub protecţia anonimatului, că Israelul a cerut administraţiei Trump să participe direct la conflictul cu Iranul, cu scopul de a distruge infrastructura nucleară iraniană.

Până în prezent, administraţia Trump s-a abţinut să se implice în atacurile desfăşurate de Israel, dar a transmis că o eventuală ripostă a Iranului asupra unor obiective americane din regiune ar fi pedepsită.

Donald Trump a anunţat sâmbătă, într-o postare pe Truth Social, că a fost sunat de Vladimir Putin, cu care a vorbit cam o oră în special despre războiul dintre Iran şi Israel şi mai puţin despre cel din Ucraina. Şeful Casei Albe afirmă că atât el, cât şi liderul rus consideră că ostilităţile dintre Israel şi Iran „ar trebui să se încheie”.

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, şi premierul israelian, Benjamin Netanyahu, au purtat o convorbire telefonică vineri, în timpul căreia liderul de la Kremlin şi-a exprimat disponibilitatea de a oferi servicii de mediere în conflictul israeliano-iranian, potrivit unui comunicat al Kremlinului, potrivit News.ro.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Xi Jinping se pregăteşte să-l primească pe Vladimir Putin în China. Cooperarea dintre cele două state s-a „adâncit”

Xi Jinping şi Vladimir Putin au avut, duminică, un schimb de felicitări, înaintea vizitei liderului rus la Beijing prevăzută în această săptămână, la patru zile după ce Donald Trump a părăsit China în urma unui summit cu miză mare, relatează The Guardian.

Cadavrele scafandrilor italieni dispăruți au fost găsite în Maldive. Erau într-o peșteră de 60 de metri adâncime

Autoritățile au confirmat pentru BBC că au fost găsite cadavrele a patru scafandri italieni care au dispărut în urma unui accident de scufundări petrecut săptămâna trecută în Maldive.

O dronă rusească a lovit un cargou chinezesc în Marea Neagră: „Rusia reprezintă o amenințare chiar și pentru partenerii săi”

O dronă rusească a lovit un cargou chinezesc în largul portului ucrainean Odesa, în Marea Neagră, în noaptea de duminică spre luni, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al forţelor navale ucrainene.

Recomandări
LIVE UPDATE. Consultări politice la Cotroceni. Kelemen Hunor: UDMR nu susţine un guvern în spatele căruia se află AUR

La Palatul Cotroceni, astăzi, au loc consultări cu toate partidele parlamentare pentru formarea unui nou Executiv, după ce cabinetul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură.

Pe cine ar vrea Nicușor Dan să desemneze premier. Două variante de tehnocrați luate în calcul - Surse

Radu Burnete și Delia Velculescu sunt numele de premier tehnocrat luate în calcul de Nicușor Dan înainte de consultările cu partidele politice, au declarat surse politice pentru Știrile ProTV.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.