Țara în care judecătorii ameninţă că vor suspenda reţeaua de socializare X în 24 de ore. Reacție dură a Elon Musk

62373958

Un judecător al Curţii supreme din Brazilia a ameninţat, miercuri, că va suspenda reţeaua socială X dacă proprietarul său Elon Musk nu numeşte un reprezentant legal al companiei în ţară, relatează AFP.

Într-un ordin dat publicităţii miercuri, judecătorul Alexandre de Moraes, din cadrul Tribunalului federal suprem (STF), i-a dispus lui Musk să precizeze "în 24 de ore numele şi calitatea noului reprezentant legal al X" în Brazilia sub pedeapsa "suspendării imediate a activităţilor reţelei sociale".

Drept răspuns, Elon Musk a postat pe X un mesaj în care apreciază că "acest 'judecător' a încălcat în mai multe rânduri legile pe care a jurat să le respecte".

Judecătorul a ordonat în aprilie o anchetă asupra lui Elon Musk, acuzându-l de reactivarea unor conturi interzise. Pe de altă parte, Elon Musk îl acuză de încălcarea libertăţii de exprimare.

Pe 17 august, Elon Musk a anunţat închiderea birourilor X din Brasilia, lăsând totuşi serviciul disponibil pentru utilizatorii brazilieni.

El l-a acuzat atunci pe judecătorul Alexandre de Moraes că l-a ameninţat cu arestarea pe reprezentantul său legal în Brazilia, ceea ce reţeaua socială consideră o formă de "cenzură" vizând blocarea anumitor conţinuturi.

"Dacă am fi acceptat cenzura secretă (ilegală) a lui Alexandre de Moraes şi cererile de transfer de informaţii private, nu ne-am fi putut explica acţiunile fără să ne fie ruşine", a afirmat Musk.

În numele luptei împotriva dezinformării, judecătorul a ordonat în ultimii ani blocarea conturilor unor figuri influente ale mişcării ultraconservatorilor brazilieni. Acest lucru s-a întâmplat în special după tentative ale unor susţinători ai fostului preşedinte de extremă dreapta Jair Bolsonaro (2019-2022), admirator al lui Elon Musk, de a discredita sistemul de vot electronic la alegerile câştigate de Luiz Inacio Lula da Silva în 2022.

În aprilie, X a recunoscut că utilizatorii mai multor conturi blocate au reuşit să ocolească restricţiile.

Conturile în cauză aparţin unor personalităţi conservatoare precum senatorul Marcos do Val, un fost aliat al lui Bolsonaro, potrivit poliţiei federale.

Elon Musk face de asemenea în Brazilia obiectul unei anchete judiciare în afacerea "miliţiilor digitale", suspectate că au utilizat bani publici pentru a orchestra campanii de dezinformare în favoarea lui Bolsonaro şi apropiaţilor săi.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Lukaşenko trimite, în premieră, avioanele de luptă pentru a doborî dronele „rătăcite” ale rușilor

Pentru prima dată, Belarusul ar fi folosit aviaţia pentru a doborî o dronă kamikaze trasă de ruşi care ar fi ajuns în spaţiul aerian al Belarusului, scrie Ukrainskaia Pravda, care citează proiectul de monitorizare Belaruski Gaiun.

Ucraina a atacat în premieră o altă regiune din Rusia. Ținta vizată de Kiev la sute de kilometri de graniță

Cu ajutorul dronelor, Ucraina a lovit săptămâna aceasta pentru prima dată o regiune rusă aflată la sute de kilometri de graniță.

Libertatea are prețul ei. Cauțiunea uriașă plătită de fondatorul Telegram pentru a fi eliberat

Fondatorul aplicației Telegram, Pavel Durov, a fost plasat sub control judiciar.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.