Țara din Europa care confiscă mașinile șoferilor beți și le trimite ca ajutor de război Ucrainei

62330579
Shutterstock

Letonia va trimite Ucrainei mașinile pe care le confiscă de la șoferii prinși beți la volan, pentru a fi folosite ca vehicule de transport militar sau ambulanțe.

 

Parlamentul din Letonia a aprobat o lege prin care statul membru UE va confisca mașinile șoferilor prinși beți la volan și le expedia în Ucraina ca vehicule militare sau medicale, scrie Daily Mail.

Decizia a fost luată în condițiile în care spațiile special amenajate s-au umplut cu sute de mașini sechestrate. Riga sprijină în mod deschis Ucraina pe fondul invaziei lui Vladimir Putin, deși aproximativ un sfert din populația Letoniei este formată din etnici ruși.

Două sute de mașini au fost confiscate în doar două luni de la șoferii găsiți la volan cu alcoolemie de peste 0,15% în națiunea baltică de 1,9 milioane de oameni.

Este de fapt înfricoșător când realizezi câte mașini circulă cu șoferi în stare de ebrietate”, a spus Reinis Poznaks, fondatorul ONG-ului cunoscut sub numele de Twitter Convoy, care a fost însărcinat de guvern să livreze vehiculele în Ucraina.

La sfârșitul anului trecut, a fost introdusă o nouă lege prin care șoferilor găsiți cu 1,5 mg de alcool la 100 ml de sânge - de trei ori limita legală – li se confiscă mașinile, ce sunt apoi scoase la licitație.

”Statul nu mai poate vinde mașinile la fel de repede cum beau oamenii”

Radioul public LSM anunță că Letonia se luptă cu unele dintre cele mai mari rate ale consumului de alcool la volan din Europa.

Nimeni nu se aștepta ca oamenii să conducă în stare de ebrietate atât de multe vehicule, încât statul să nici nu le mai poate vinde la fel de repede cum beau oamenii. Deci, de aceea am venit cu ideea să le trimitem în Ucraina”, a spus Poznaks.

El a râs când a găsit un steag rusesc prins pe unul dintre vehiculele confiscate, lăsat acolo de proprietarul acestuia.

Twitter Convoy a expediat deja aproximativ 1.200 de vehicule, după ce a anunțat o cerere pentru donații pe Twitter la câteva zile după ce invazia Rusiei a început pe 24 februarie anul trecut.

A strâns 2 milioane de euro (1,77 milioane de lire sterline) pentru achiziții de vehicule, renovări și logistică în 2022.

Peste 4.300 de șoferi au fost găsiți băuți la volan pe drumurile din Letonia anul trecut, a spus poliția, și au fost implicați în aproape o mie de accidente în 2022.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Ce compensații primesc în Franța victimele abuzate de preoți catolici. Biserica a plătit până acum milioane de euro

Biserica Catolică din Franţa a achitat compensaţii de aproximativ 7 milioane de euro victimelor abuzurilor sexuale după prezentarea unui studiu tulburător pe această temă în toamna anului 2021, informează DPA.  

O nouă rețea de socializare ar putea să facă valuri în viitor. Anunțul făcut de Meta, compania mamă a Facebook și Instagram

Meta, compania mamă a Facebook şi Instagram, a anunţat vineri că lucrează la crearea unei noi reţele sociale care, conform descrierii sale, pare a fi un potenţial viitor competitor al Twitter.

Un bărbat care a fost acuzat că a torturat și ucis pisici, obligat de iubitorii de animale să mănânce fecale

Un bărbat care a fost acuzat că a torturat și ucis pisici a fost obligat de iubitorii de animale să mănânce fecale.

Recomandări
România, cel mai mare exportator de grâu din UE, după un an agricol excelent. Fermierii au recoltat 13,4 milioane de tone

Este unul dintre cei mai buni ani agricoli pentru România. Recolta de grâu a ajuns la un nivel record, iar producții foarte mari sunt și la orz și rapiță.

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.