Summit UE-Canada duminica, pentru semnarea CETA. Donald Tusk jubileaza pe Twitter: "Misiune indeplinita!"

61843536

Reuniunea la varf pentru semnarea acordului de liber schimb intre Uniunea Europeana si Canada (CETA) va avea loc duminica, a anuntat vineri seara presedintele Consiliului European, Donald Tusk.

"Misiune indeplinita! Tocmai am convenit cu premierul Justin Trudeau sa tinem summitul UE - Canada duminica!", a scris Tusk intr-un mesaj pe Twitter, citat de Reuters.

Un purtator de cuvant al Consiliului European a precizat ca semnarea va avea loc la Bruxelles, in cadrul unei ceremonii programate in jurul orei pranzului.

Semnarea CETA a devenit posibila dupa ce Belgia a fost in masura sa isi dea acordul. Parlamentul regiunii belgiene francofone Valonia a dat vineri unda verde, dupa ce blocase intreg procesul cu cateva zile inaintea incheierii.

O motiune a parlamentului valon prin care i se cere sefului executivului local, Paul Magnette, sa acorde delegatie guvernului federal pentru a semna CETA din partea Belgiei a fost aprobata cu 58 de voturi pentru si cinci impotriva, in cadrul unei sedinte plenare extraordinare in capitala regiunii francofone din sudul Belgiei, Namur.

''CETA amendat, CETA corectat este mai corect decat vechiul CETA; el ofera mai multe garantii decat vechiul CETA si este cel pe care eu il apar in fata dumneavoastra'', a spus Magnette in cadrul discursului sustinut in sedinta plenara extraordinara.

Dupa negocierile maraton cu Comisia Europeana, apoi cu Canada si in final cu guvernul federal belgian si cu celelalte regiuni belgiene, Paul Magnette a anuntat joi ca s-a ajuns la o pozitie comuna a Belgiei referitoare la CETA. Compromisul belgian a fost acceptat de ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene.

Presedintele Consiliului European, Donald Tusk, declarase ca nu va lua legatura cu premierul canadian Justin Trudeau pana la incheierea acestui proces. ''Sunt bucuros pentru vestile bune primite de la premierul Charles Michel. Doar atunci cand toate procedurile vor fi finalizate pentru semnarea CETA il voi contacta pe premierul Justin Trudeau'', a scris Tusk pe contul sau de Twitter. Miercuri seara, in lipsa unui acord din partea Belgiei, summitul UE - Canada care urma sa aiba loc joi la Bruxelles pentru semnarea CETA a trebuit sa fie anulat
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Mai multe persoane, ranite usor dupa ce un Boeing American Airlines a luat foc la decolare pe aeroportul O'Hare din Chicago

Un avion a luat foc in momentul in care se pregatea sa decoleze de pe aeroportul O'Hare din Chicago spre Miami.

FBI a anuntat redeschiderea investigatiei in cazul emailurilor private ale lui Hillary Clinton: Am gasit noi probe

FBI a anuntat ca noi dovezi au fost gasite si a redeschis investigatia in cazul emailurilor private utilizate de candidatul democrat la functia de presedinte, Hillary Clinton, in timp ce detinea functia de secretar de Stat american.

Decizia surprinzatoare a lui Vladimir Putin dupa ce armata i-a cerut sa autorizeze noi atacuri asupra orasului sirian Alep

Vladimir Putin nu considera oportuna reluarea atacurilor aviatice ale Fortelor Militare Aeriene ruse asupra Alep, a anuntat vineri secretarul de presa al presedintelui rus, Dmitri Peskov.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.