Specialiștii din Anglia caută voluntari pentru a fi infectați cu coronavirus. Ce sumă de bani vor primi

62113772

Specialiștii din Marea Britanie caută 24 de voluntari pentru a fi infectați cu două tulpini ale coronavirusului, cu scopul de a găsi un vaccin.

Voluntarii vor primi suma de aproape 4.000 de euro pentru a fi infectați, scrie Mirror.

După ce vor fi infectați cu voia lor, ei vor trăi în carantină timp de două săptămâni într-un centru medical din Londra.

Pe lângă carantina pe care trebuie s-o respecte, voluntarii vor mai avea parte de câteva restricții în acest timp: nu vor avea voie să facă exerciții fizice și li se va interzice contactul cu alte persoane. Mai mult decât atât, vor avea și un regim alimentar.

Potrivit specialiștilor, aceste tulpini ar cauza simptome respiratorii, care se manifestă mai ușor față de coronavirusul care a afectat până acum mii de oameni.

Toți medicii care vor intra în contact cu voluntarii infectați sau cu diverse obiecte infectate vor fi nevoiți să poarte haine de protecție.

După experiment, cele mai eficiente medicamente și vaccinuri vor fi testate pe pacienții care au fost infectați în mod natural cu coronavirus.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Coronavirus: Mesajul îngrijorător al medicilor italieni pentru țările din Europa: „Pregătiți-vă!”

Doctorii din Italia i-au avertizat pe cei din Europa, transmițându-le „să se pregătească” pentru un număr mare de cazuri de coronavirus, prin intermediul unei scrisori în care prezenta situația din țară.

Decesele de coronavirus din Italia confirmă statisticile chineze. Ce categorii sunt cele mai afectate

Vârsta medie a pacienților decedați de coronavirus în Italia este de 81 de ani, majoritatea sunt bărbați și aveau trei sau mai multe boli preexistente. Statisticile confirmă astfel informațiile centralizate de China, cea mai afectată țară de Covid-19.

Preşedintele Portugaliei a intrat în carantină din proprie inițiativă. Care este motivul

Preşedintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, a anunţat duminica aceasta că intră de bunăvoie în carantină, ca măsură de precauţie, potrivit unui comunicat dat publicităţii pe site-ul preşedinţiei, citat de AFP.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.