Serviciile de informații lituaniene: Rusia are suficiente resurse pentru a continua războiul în Ucraina încă 2 ani

62304937

Șeful serviciului de informaţii militare lituaniene, Elegijus Paulavicius, a afirmat, joi, că Rusia are suficiente resurse pentru a continua războiul în Ucraina, "la intensitatea actuală", încă doi ani.

"Cât timp va putea Rusia să poarte războiul va depinde şi de sprijinul faţă de armata rusă al unor state precum Iran, Coreea de Nord. Dar dacă priviţi la ce are Rusia astăzi, adică rezerve strategice, echipamente, muniţii, armament, ea îl poate duce la intensitatea actuală doi ani", a estimat în faţa presei responsabilul lituanian.

Tot potrivit serviciilor secrete din Lituania, sisteme informatice ale acestei ţări au fost ţinta unor tentative de intruziune efectuate de hackeri cu legături cu Rusia şi China, notează Reuters, citată de Agerpres.

Aceleaşi servicii mai susţin că Rusia îşi va prioritiza eforturile pentru reconstruirea rapidă a capabilităţilor sale militare în zona baltică, unde se regăseşte şi Lituania, şi că Rusia se transformă într-un stat totalitar unde războiul îi permite preşedintelui Vladimir Putin să-şi consolideze puterea.

De asemenea, evaluarea serviciilor de informaţii lituaniene arată că Rusia foloseşte "lanţuri lungi de intermediari" pentru a achiziţiona tehnologii occidentale destinate unor scopuri militare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Motivul pentru care Zelenski ar refuza să negocieze pacea cu Rusia. Teoria Moscovei

Serghei Lavrov a anunțat încă o dată de ce președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, refuză în continuare să înceapă negocierile de pace cu Moscova.

ISW: Rusia își face încă o armată de mercenari, prin intermediul Gazprom

Kremlinul ar încerca, prin intermediul Gazprom, să formeze o nouă armată de mercenari, prezentată ca o unitate de voluntari ai cărei membri ar fi plătiţi dublu faţă cei ai Grupului Wagner, arată, în ultima sa analiză Institutul pentru Studiul Războiului.

Rusia anunţă că a bombardat ”masiv” Ucraina ca ”represalii” faţă de ”atacul terorist” din regiunea Briansk

Rusia anunţă că a efectuat atacuri aeriene ”masive” în Ucraina ”ca represalii” faţă de o incursiune recentă pe teritoriul rus, pe care o atribuie unor ”sabotori” ai Kievului, scrie Sky News.

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.