Pregătirile sunt în toi pentru ziua în care Regele Charles al III-lea va fi încoronat. Ce conține meniul

×
Publicitate

În Marea Britanie, pregătirile sunt în toi pentru ceremonia de încoronare a Regelui Charles al 3-lea. Cel mai recent anunț de la Palatul Buckingham are legătură cu meniul din ziua festivă.

Charles şi soția sa, Camilla, au ales personal o rețetă de tartă pe care o vor savura supușii la sutele de prânzuri comunitare organizate în Marea Britanie. Conţine spanac, fasole boabe şi tarhon.

Și la încoronarea reginei Elisabeta a II-a, în 1953, a fost creat un fel de mâncare special, care să amintească de acea zi: pui cu sos de maioneză și curry.

Trei zile de festivităţi sunt planificate începând de sâmbătă, 6 mai, pentru ceremonia de încoronare a Regelui Charles.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Trump, dezlănțuit: 11 mesaje în mai puțin de o oră. Ce a scris președintele SUA despre războiul din Iran

Preşedintele american Donald Trump s-a dezlănţuit luni pe reţeaua sa Truth Social, unde a postat mai multe mesaje succesive. Președintele Statelor Unite a transmis 11 mesaje în mai puțin de o oră, pe diverse teme.

Financial Times: Franța și Germania se opun aderării accelerate a Ucrainei la UE

Franța și Germania au propus acordarea de beneficii „simbolice” Ucrainei în pregătirea aderării sale la Uniunea Europeană, potrivit Financial Times, citând propuneri de la Berlin și Paris prezentate în documente separate.

Viitorul premier al Ungariei se răzgândește. Va aplica mandatele de arestare CPI, inclusiv pentru Netanyahu

Peter Magyar, viitorul premier al Ungariei, a anunţat luni că ţara sa va pune în aplicare mandatele de arestare emise de Curtea Penală Internaţională (CPI), inclusiv pe cel împotriva premierului israelian Benjamin Netanyahu, relatează AFP.

Recomandări
„Momentul adevărului”: 97,7% „pentru” și 2,3% „împotrivă”. PSD iese din Guvern și declanșează criza politică în România

PSD a votat luni seară în proporție covârșitoare pentru ieșirea din Guvernul Ilie Bolojan și declanșează astfel oficial criza politică în România.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.