Reuters: Un avion de luptă ucrainean F-16 a fost distrus după ce s-a prăbușit

62478916
Shutterstock

Un avion de luptă ucrainean F-16 a fost distrus într-un accident survenit luni, a declarat pentru Reuters un oficial american din domeniul apărării.

Potrivit oficialului, prăbuşirea nu pare să fie rezultatul unui atac rusesc. Încă nu s-a stabilit ce a cauzat incidentul - o eroare de pilotaj sau o defecţiune mecanică.

Rusia a desfăşurat luni un atac "masiv" cu rachete şi drone asupra Ucrainei, a declarat comandantul forţelor aeriene ucrainene. Atacul a fost urmat marţi de un altul, de asemenea major.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marţi că avioanele F-16 au fost folosite pentru a respinge atacul de luni şi au dat rezultate bune. Forţele aeriene ucrainene nu au făcut niciun comentariu deocamdată.

Zelenski a anunţat pe 5 august că Ucraina a început să folosească avioane F-16 pentru operaţiuni în interiorul ţării, confirmând sosirea mult aşteptată a aeronavelor de luptă fabricate în SUA, la aproape doi ani şi jumătate de la invazia pe scară largă a Rusiei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
Citește și...
Oana Țoiu la Fox News după incidentul cu drona din Buzău: „Granițele și suveranitatea României nu sunt negociabile”

Un avion F-16 românesc a doborât o dronă după încălcarea spațiului aerian; o premieră pentru un aliat NATO. În acest context, ministrul de Externe, Oana Țoiu a făcut mai multe declarații pentru Fox News.

Atac rusesc cu drone la Sumî. Doi morți și doi răniți după lovirea unui sediu de poștă. VIDEO

Cel puţin două persoane au fost ucise, iar alte două rănite într-un atac rus cu dronă la Sumî, în nordul Ucrainei, anunţă sâmbătă şeful administraţiei civile şi militare, Serghii Krîvoşeenko, relatează AFP.

Un bărbat din SUA dă în judecată OpenAI după ce ChatGPT i-ar fi pus viața în pericol. „M-a convins să nu cer ajutor”

Un bărbat din SUA susține că sfaturile medicale primite de la ChatGPT „l-au adus în pragul morții” și a dat în judecată OpenAI, compania care dezvoltă popularul chatbot, precum și pe fondatorul acesteia, Sam Altman.

Recomandări
O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.

Noua lege a salarizării, blocată în negocieri. Guvernul are nevoie de încă 8 miliarde de lei, imposibil de găsit acum

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul.

Prima regiune care ar avea de suferit în cazul unei crize a carburanților. Benzina a depășit pragul de 9 lei în unele zone

Crește tensiunea pe piața carburanților, iar acest lucru se vede și la pompă. Evoluția prețurilor este influențată de nivelul stocurilor și de dificultățile legate de aprovizionare.