Razie la un Tomorrowland, festival cu 400.000 de participanți. O persoană a murit

62065119
AFP

Un tânăr a murit și mai multe persoane s-au simțit rău, în timpul festivalului de muzică Tomorrowland, care a început de aproape o săptămână în Belgia.

Poliţia a sancţionat 250 de persoane prinse cu droguri asupra lor, iar parchetul din Anvers a emis un avertisment referitor la „pericolul'' drogurilor puternice, potrivit AFP, citat de Agerpres.

Acest festival gigant, care se desfăşoară pe durata a două weekenduri, de joi până duminică în comuna Boom, situată între Bruxelles şi Anvers. Numărul total al participanţilor este estimat la 400.000.

Până miercuri, numărul persoanelor sancţionate de forţele de ordine (231 de consumatori, 24 de traficanţi, dintre care 10 olandezi), precum şi cantitatea de stupefiante confiscate sunt conforme cu media înregistrată în ultimii doi ani, a precizat miercuri parchetul cu ocazia unei conferinţe de presă.

„Cantitatea şi tipul drogurilor confiscate sunt aceleaşi, este vorba în special de 'droguri puternice', precum MDMA, ecstasy, cocaină, dar şi din ce în ce mai frecvent ketamină şi amfetamine. Este periculos întrucât participanţii din străinătate la festival nu ştiu care este calitatatea drogurilor prezente pe piaţa belgiană”, a explicat pentru AFP Stéphanie Chomé, purtătoarea de cuvânt a parchetului.

Vinerea trecută, în prima zi a festivalului, un tânăr din India de 27 de ani s-a prăbuşit în apropierea scenei principale în timpul concertului DJ-ului american Steve Aoki. Tânărul a decedat la spitalul universitar din Anvers (UZA), unde a fost transportat, încercările de resuscitare rămânând fără rezultat.

Parchetul a menţionat „indicii serioase'' care duc la o legătură cu consumul de droguri, deşi nicio substanţă anume nu a fost menţionată.

Alţi patru participanţi la festival, cărora li s-a făcut rău, au fost internaţi la terapie intensivă în acelaşi spital pe perioada weekendului, iar doi dintre aceştia se aflau încă miercuri în unitatea spitalicească, a indicat pentru AFP un purtător de cuvânt de la UZA.

Drogurile de sinteză confiscate la festival sunt „fabricate aici, în Belgia şi Olanda'', a explicat Chomé, „iar calitatea este extrem de bună'' în sensul că „elementele active sunt prezente într-o cantitate mai mare decât în cazul produselor din alte ţări''.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Marea Britanie are un ministru de origine pakistaneză. Ce portofoliu va ocupa Sajid Javid

Fostul bancher Sajid Javid, fiul unor imigranți pakistanezi, a fost numit ministru de Finanțe în Guvernul condus de Boris Johnson.

Atentat la primăria din capitala Somaliei. Ce s-a întâmplat cu edilul și cu consilierii săi

Cel puțin șase persoane și alte șase au fost rănite, miercuri, într-un atentat care a avut loc la primăria din capitala Somaliei.

MAE: Avertizare de caniculă în Germania. Temperaturile vor depăși 38 de grade

Ministerul Afacerilor Externe informează românii care se află sau doresc să călătorească în Germania că, între 24 și 28 iulie se va înregistra un val de caniculă, pe întreg teritoriul țării. 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.