Răspunsul ferm al Chinei după ce Donald Trump a spus că tarifele pentru ea vor scădea „substanțial, dar nu vor fi zero”

trump xi jinping
AFP

SUA ar trebui să înceteze să mai ameninţe şi să recurgă la coerciţie dacă doreşte să ajungă la un acord cu China, a declarat miercuri Ministerul de Externe de la Beijing, comentând declaraţiile preşedintelui american Donald Trump.

Reacţia vine în contextul în care președintele SUA a preconizat posibilitatea unor tarife mai mici pentru China, relatează Reuters şi AFP.

China a transmis miercuri, prin Ministerul de Externe, că Statele Unite ar trebui să renunţe la ameninţări şi presiuni dacă îşi doresc un acord real între cele două ţări. Reacţia vine ca răspuns la declaraţiile recente ale preşedintelui american Donald Trump.

Acesta a sugerat marţi posibilitatea reducerii tarifelor impuse Chinei, dar Beijingul subliniază că un climat de cooperare nu poate fi construit prin coerciţie, ci doar prin respect reciproc şi dialog echitabil.

Indirect, şi preşedintele chinez Xi Jinping a transmis, miercuri, un avertisment către SUA: tarifele şi războaiele comerciale subminează drepturile şi interesele legitime ale tuturor ţărilor, dăunează sistemului comercial multilateral şi afectează ordinea economică mondială.

Citește și
Pete Hegseth
NBC News: Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, a transmis informații clasificate soției și fratelui său

Purtătorul de cuvânt al MAE chinez, Guo Jiakun, a acuzat că SUA continuă să exercite o „presiune extremă”, chiar dacă încearcă să ajungă la un acord, subliniind că nu acesta este modul corect de a trata cu China.

Totuşi, Beijingul îşi declară disponibilitatea de a negocia. „Dacă trebuie să luptăm, vom merge până la capăt, dar uşile dialogului rămân larg deschise”, a declarat Guo Jiakun.

Aceste comentarii au fost făcute la o zi după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o potenţială reducere „substanţială” a tarifelor vamale cu China, transmiţând un sentiment de uşurare pieţelor globale, speriate de politicile sale agresive. Cu ocazia unei ceremonii la Casa Albă, Donald Trump a recunoscut în faţa presei că suprataxele de 145%, pe care el însuşi le-a impus Beijingului, sunt „foarte ridicate” şi a preconizat că acestea vor „scădea substanţial”. „În niciun caz nu vor rămâne aproape de această cifră”, a spus el, precizând totodată că nici nu va fi vorba despre o întoarcere la „taxe zero”.

La începutul lunii aprilie, Donald Trump a impus taxe vamale punitive tuturor partenerilor Statelor Unite, în special din Europa şi Asia, provocând o furtună pe pieţele mondiale, înainte de a reduce suprataxele o săptămână mai târziu la 10% pentru toată lumea, cu excepţia Chinei, prima putere comercială a lumii. În cazul Chinei, taxele vamale suplimentare au ajuns acum la un nivel prohibitiv de 145 %. Ca represalii, Beijingul a impus suprataxe de 125% pentru mărfurile provenite din Statele Unite.

În timp ce Beijingul nu a confirmat nicio discuţie cu Washingtonul, secretarul Trezoreriei SUA a părut, de asemenea, dornic să calmeze lucrurile. La o întâlnire cu uşile închise organizată de JP Morgan Chase la Washington, Scott Bessent a declarat că situaţia actuală este de nesuportat pentru ambele ţări, potrivit unei surse din sală. Secretarul Trezoreriei a considerat că suprataxele acţionează ca un embargo comercial, blocând comerţul cu bunuri de ambele părţi.

La rândul său, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat că discuţiile pentru a ajunge la un acord comercial cu Beijingul progresează „foarte bine”.

China cere ajutorul Londrei şi al UE

Marţi, China a făcut apel la Regatul Unit şi la Uniunea Europeană să apere comerţul mondial în faţa ofensivei SUA. „În contextul actual de intimidare unilaterală generalizată, China şi Regatul Unit au responsabilitatea de a proteja ordinea comercială multilaterală”, i-a spus ministrul chinez de externe Wang Yi omologului său britanic David Lammy într-o convorbire telefonică, potrivit unui comunicat al ministerului său.

Confruntate cu revenirile asupra unor decizii anunţate de administraţia Trump şi cu incertitudinile persistente, marile companii se adaptează la barierele vamale existente, în special prin creşterea preţurilor de vânzare în Statele Unite pentru produsele importate în această ţară. De exemplu, Sumitomo Rubber din Japonia, care a cumpărat în ianuarie marca Dunlop în America de Nord, va creşte masiv preţurile anvelopelor sale auto în Statele Unite şi Canada cu până la 25%, potrivit unei purtătoare de cuvânt.

Xi Jinping avertizează că tarifele afectează ordinea economică mondială

Preşedintele chinez Xi Jinping a declarat miercuri că tarifele şi războaiele comerciale subminează drepturile şi interesele legitime ale tuturor ţărilor, dăunează sistemului comercial multilateral şi afectează ordinea economică mondială, a relatat agenţia oficială de ştiri Xinhua, preluată de Reuters.

Xi a făcut aceste comentarii la Beijing în timpul unei întâlniri cu preşedintele Azerbaidjanului, Ilham Aliev, care se află într-o vizită de stat în China în perioada 22-24 aprilie.

Xi a spus că China este dispusă să colaboreze cu Azerbaidjanul pentru a proteja sistemul internaţional şi să desfăşoare o cooperare „aprofundată” în domeniul aplicării legii şi al securităţii cu partea azeră. „China este pregătită să colaboreze cu partea azeră pentru a susţine sistemul internaţional, cu Naţiunile Unite în centrul său, şi pentru a proteja echitatea şi justiţia internaţională”, a relatat Xinhua.

Cei doi lideri au anunţat „stabilirea unui parteneriat strategic cuprinzător între China şi Azerbaidjan”. Acesta a inclus semnarea a 20 de documente de cooperare ca parte a iniţiativei chineze Belt and Road (BRI), în domenii precum cel juridic, dezvoltarea ecologică, economia digitală, drepturile de proprietate intelectuală şi cel aerospaţial.

Învecinat cu Iranul, Rusia, Georgia şi Armenia, Azerbaidjanul a fost una dintre primele ţări care a sprijinit iniţiativa chineză BRI. Aceasta a fost lansată în 2013 de Xi ca o modalitate de a extinde influenţa geopolitică şi economică a Chinei printr-un impuls de dezvoltare a infrastructurii globale.

Articol recomandat de sport.ro
Ungurii au reacționat imediat după ce Sepsi OSK a retrogradat în Liga 2
Ungurii au reacționat imediat după ce Sepsi OSK a retrogradat în Liga 2
Citește și...
JD Vance avertizează: Fie Rusia şi Ucraina ajung la un acord, fie SUA se retrag din acest proces
JD Vance avertizează: Fie Rusia şi Ucraina ajung la un acord, fie SUA se retrag din acest proces

Vicepreşedintele american JD Vance a declarat miercuri, la Agra, în India, că Moscova şi Kievul trebuie să ajungă la un acord, în caz contrar Washingtonul va pune capăt eforturilor sale pentru a se ajunge la un armistiţiu, informează AFP.

NBC News: Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, a transmis informații clasificate soției și fratelui său
NBC News: Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, a transmis informații clasificate soției și fratelui său

Secretarul Apărării SUA, Pete Hegseth, și-a folosit telefonul personal pentru a trimite informații sensibile către două grupuri de chat pe aplicația de mesagerie Signal, au declarat trei oficiali pentru NBC News, potrivit The Independent.

Momentul în care o mamă și copiii ei evită la limită o explozie de canal pe o stradă din SUA
Momentul în care o mamă și copiii ei evită la limită o explozie de canal pe o stradă din SUA

O mamă și cei doi copii ai săi au scăpat ca prin urechile acului dintr-o explozie, în SUA. Femeia și cei mici se plimbau liniștiți pe trotuar. La o fracțiune de secundă după ce au trecut pe lângă o gură de canalizare, o deflagrație s-a produs.

Oferta „finală” de pace a lui Trump pentru Ucraina, greu de acceptat la Kiev. Ce propuneri a primit și Moscova
Oferta „finală” de pace a lui Trump pentru Ucraina, greu de acceptat la Kiev. Ce propuneri a primit și Moscova

SUA au prezentat Ucrainei o așa-numită propunere „finală” de pace, care implică recunoașterea Crimeei ca parte a Rusiei și recunoașterea neoficială a controlului rusesc asupra aproape tuturor teritoriilor ocupate de la începutul invaziei la scară largă.

FMI: Tarifele lui Trump vor lovi puternic economia mondială. SUA, cele mai afectate. Insulte de la Casa Albă: ”Un mare ratat”
FMI: Tarifele lui Trump vor lovi puternic economia mondială. SUA, cele mai afectate. Insulte de la Casa Albă: ”Un mare ratat”

Tarifele lui Donald Trump vor lovi puternic economiile din toată lumea, dar cea mai afectată va fi cea din Statele Unite ale Americii, a avertizat marți Fondul Monetar Internațional.

 

Recomandări
LIVE TEXT | Rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale 2025, turul 2: Nicușor Dan a câștigat cu 53,60%. Simion - 46,4%
LIVE TEXT | Rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale 2025, turul 2: Nicușor Dan a câștigat cu 53,60%. Simion - 46,4%

România a votat astăzi, 18 mai 2025, în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, pentru a decide între George Simion și Nicușor Dan.

LIVE | Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale 2025. A fost felicitat de mai mulți lideri mondiali
LIVE | Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale 2025. A fost felicitat de mai mulți lideri mondiali

Nicușor Dan este președintele ales al României, după ce a câștigat turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 18 mai 2025. Potrivit datelor BEC, Dan are deja peste 6 milioane de voturi, necesare pentru a-și asigura matematic victoria.

Cine este Nicușor Dan, al cincilea președinte al României. Primarul Capitalei a câștigat alegerile prezidențiale 2025
Cine este Nicușor Dan, al cincilea președinte al României. Primarul Capitalei a câștigat alegerile prezidențiale 2025

Nicușor Dan a fost ales al cincilea președinte al României, în urma celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale desfășurate duminică, 18 mai 2025.