”Prințul adormit” a murit după 20 de ani de comă. Ce apare în imaginile surprinse de familia sa

62561288
Shutterstock

Prinţul saudit Al Waleed bin Khalid Al Saud, care a fost în comă timp de 20 de ani în urma unui accident grav petrecut la Londra, a murit sâmbătă la Riad, la vârsta de 36 de ani, informează duminică EFE.

Înmormântarea sa va avea loc duminică, în capitala saudită.

"Cu o inimă care crede în voia şi destinul lui Dumnezeu şi cu o profundă tristeţe, deplângem moartea iubitului nostru fiu, Prinţul Al Waleed bin Khalid bin Talal bin Abdulaziz Al Saud, fie ca Dumnezeu să-l binecuvânteze. Rugăciunile funerare vor avea loc duminică", a declarat tatăl acestuia, prinţul Khaled bin Talal, pe contul său oficial de pe platforma X.

Agenţia oficială de ştiri a Arabiei Saudite, SPA, a confirmat vestea şi a declarat că rugăciunile funerare pentru bărbaţi vor avea loc la Marea Moschee Imam Turki bin Abdullah din Riad.

Familia a filmat episoade mișcare în timp ce documenta coma prințului

Cunoscut drept "Prinţul Adormit", Al Waleed a intrat în comă după ce a suferit o hemoragie cerebrală şi o hemoragie internă într-un grav accident la Londra, în 2005, când avea 15 ani.

Prinţul a rămas sub supraveghere medicală timp de 20 de ani, fără să-şi mai recapete cunoştinţa, în ciuda unor scurte episoade de mişcare limitată, care au fost surprinse de familia sa în diverse videoclipuri care documentau îngrijirea sa într-un spital din Riad.

În aceste două decenii, prinţul Khaled s-a opus opririi aparatelor care-l ţineau în viaţă pe fiul său, un caz care a atras atenţia a milioane de oameni din interiorul şi din afara regatului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
Un ucrainean s-a infiltrat într-un apel Zoom cu recruți ruși și i-a amenințat: „Dacă veniți aici, vă voi ucide”. VIDEO

Un soldat ucrainean a intervenit într-un eveniment de recrutare militară organizat la o universitate din Rusia, spunându-le studenților că ar fi obligat să îi ucidă dacă s-ar înrola în armată.

Imagini din satelit arată că Rusia a construit o bază pentru o nouă generație de drone cu propulsie jet

Rusia a extins lungimea rampelor de lansare la una dintre bazele sale de drone pentru a susține noile aeronave cu reacție pe care le folosește în atacurile asupra Ucrainei, arată imagini din satelit obținute de Business Insider.

Preşedintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i s-a extirpat o leziune la scalp, provocată de expunerea la soare

Președintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, în vârstă de 80 de ani, i-a fost extirpată, la un spital de la Sao Paulo, o leziune la nivelul scalpului, cu câteva luni înaintea alegerilor prezidențiale prevăzute în octombrie, a anunțat medicul său.

Recomandări
LIVE TEXT: Dronă a Rusiei, prăbușită în orașul Galați. MApN anunță că a detectat alte ”fragmente” în județul Tulcea

În Galați, pentru prima dată de la începutul conflictului din țara vecină, fragmente dintr-o dronă militară au căzut într-o gospodărie din oraș, în noaptea de sâmbătă spre duminică. 

A treia zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Carburanţii au ajuns la preţuri record după majorări succesive

Carburanţii s-au scumpit sâmbătă noaptea în toate staţiile de alimentare. Cele mai mari creşteri de preţuri sunt în staţiile Rompetrol, 20 de bani/l la benzină şi 15 bani la motorină, şi în cele MOL, de 20 de bani la diesel şi 13 bani la benzină.

De ce nu a putut fi doborâtă drona rusească ajunsă în Galați. Armata anunță rearanjarea apărării la granița cu Ucraina

Ministrul Apărării a anunțat că Armata analizează rearanjarea sistemelor de apărare ale României de la granița cu Ucraina, după ce o dronă rusească s-a prăbușit în orașul Galați. Drona nu a putut fi doborâtă pentru că zbura la altitudine prea mică.