Primavara revoltelor arabe se intinde din Magreb pana in Orientul Mijlociu

×
Publicitate

In Libia, cei care il contesta pe Muammar Ghaddafi au creat un Consiliu national care guverneaza orasele controlate de rebeli. Intre timp, in Tunisia, protestele de strada au provocat demisia prim-ministrului.

In Oman au aparut primele victime, iar in Yemen, presedintele s-a luat dupa Muammar Ghaddafi si a promis ca isi va apara regimul chiar cu pretul unei bai de sange.

Yemenul se scufunda din ce in ce mai mult in violente. Varsarea de sange a cuprins si Omanul, unde confruntarile intre politie si manifestanti au lasat in urma cel putin doi morti.

Steagul in jurul caruia s-au strans contestatarii lui Ghaddafi flutura la Zawiyah, un oras strategic situat la mai putin de 50 de kilometri de Tripoli.

Sunt tot mai multe localitati controlate de contestatari. Pentru reprezentarea acestora, la Benghazi - al doilea oras al Libiei si epicentrul revoltei - a fost creat un "Consiliu national independent".

Totusi, capitala Tripoli pare sa fie controlata de sustinatorii Colonelului.

Revolta din Libia a provocat o criza a refugiatilor la granita cu Tunisia vecina. Acolo sunt, potrivit surselor ONU, 20.000 de refugiati, mai ales muncitori egipteni care fug din Libia si incerca sa ajunga acasa.

Tunisia incearca sa ofere tot ajutorul chiar daca situatia e tulbure si acolo.

Premierul - care era vazut ca un apropiat al fostului presedinte Ben Ali - a demisionat, cedand dupa protestele masive din ultimele zile. Cel care l-a inlocuit, un fost ministru, va avea delicata sarcina sa gestioneze tranzitia pana la alegerile prevazute pentru jumatatea lui iulie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Warren Buffet e pe val: a strans 38 de miliarde de dolari

Miliardarul american Warren Buffett a anuntat actionarii Berkshire Hathaway ca a strans 38 de miliarde de dolari si se pregateste sa iasa la vanatoare de achizitii.

Tara in care benzina e mai ieftina ca apa,iar cetatenii primesc 3600 dolari

Fiecare cetatean primeste cadou de la Stat de ziua nationala- mancare gratis pentru un an si 3600 de dolari.  Atunci sa tot fie sarbatoare, desigur in Kuwait pentru ca acolo este valabila oferta, doar nu credeati ca la noi.

VIDEO. Buluc pe scari din cauza ca s-a defectat sistemul de franare

Imaginile unui accident petrecut la metroul din Washington i-au inspaimintat pe americani. Sistemul de franare al unei scari rulante s-a defectat, iar zecile de oameni care se indreptau catre peron au cazut pur si simplu unii peste altii.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.