Preşedintele SUA alocă 500 de milioane de dolari pentru refugiaţii afgani

62207993

Preşedintele SUA Joe Biden a decis să aloce până la 500 de milioane de dolari pentru a ajuta refugiaţii şi migranţii afgani, victimele conflictului şi alte persoane expuse riscurilor ca rezultat al situaţiei din Afganistan, relatează marți DPA şi EFE.

Banii vor proveni din Fondul de urgenţă pentru asistenţă pentru refugiaţi şi migranţi (USERMAF), indică un document emis de Casa Albă şi adresat secretarului de stat american Antony Blinken.

Blinken este autorizat să prezinte această decizie Congresului SUA.

Incertitudinea domneşte în aceste zile în Afganistan, după ce militanţii talibani au intrat duminică în Kabul şi au preluat puterea, în prezent majoritatea provinciilor ţării aflându-se sub controlul lor.

La aeroportul din Kabul au fost reluate marţi dimineaţă zborurile militare pentru evacuarea diplomaţilor şi a civililor, după ce pista a fost eliberată de miile de persoane în încercarea disperată de a părăsi ţara ca urmare a revenirii talibanilor la putere.

O oficialitate occidentală din domeniul securităţii a declarat pentru Reuters că numărul civililor aflaţi la aeroport s-a redus. ''Mulţi oameni care erau aici ieri au plecat acasă'', a spus ea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Un bărbat din Italia a câștigat 220 de milioane de euro la loto. După moartea sa, averea aduce o obligație neașteptată

Un câștigător italian la loterie care a obținut 220 de milioane de euro a lăsat în urmă nu doar o avere uriașă, ci și o obligație neașteptată. Noua sa soție, devenită unic moștenitor, ar putea plăti fostei partenere aproximativ 5.000 de euro lunar.

Coreea de Nord acuză NATO că își extinde capacitățile militare pentru eventuale conflicte viitoare

Coreea de Nord a acuzat sâmbătă NATO că își intensifică pregătirile militare pentru eventuale conflicte viitoare.

La aproape 30 de ani de la războiul din Kosovo, șapte cadavre au fost descoperite într-o groapă comună

Experții criminaliști din Kosovo au recuperat cadavrele a șapte persoane dintr-o groapă comună despre care autoritățile cred că ascunde victime ale războiului din 1998-1999, informează AFP.

Recomandări
Când ar putea atinge Dunărea cel mai scăzut nivel. Avertisment: Centrala Cernavodă este la limită pentru următoarele 4-5 zile

Directorul general adjunct al Apelor Române, Sorin Rîndașu, a declarat că se fac toate eforturile pentru menținerea în funcțiune a Centralei Nucleare Cernavodă, în ciuda secetei și caniculei.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Trafic infernal pe principalele drumuri din țară. Coloane de mașini pe Valea Prahovei și spre litoral

Traficul este aglomerat, sâmbătă după-amiază, pe DN 1, unde s-au format coloane de mașini între Nistorești și Comarnic, precum și în stațiunile Sinaia și Bușteni, pe sensul de mers către Brașov.