Povestea cele mai în vârstă atlete din lume. Secretul care a ajutat-o să ajungă la 103 ani

×
Codul embed a fost copiat

Are 103 ani, dar asta n-o împiedică să fie o adevărată atletă. Vorbim despre o bunicuţă simpatică foc din Lousiana, care nu se dă în lături atunci când vine vorba de un concurs de alergat.

Mai mult, iese şi câştigătoare. La cea mai recentă cursă a doborât recordul mondial şi este cea mai în vârstă alergătoare din lume.

Ea este Julia Hawkins. În două zile a luat startul la două curse diferite. Pe cea de 50 de metri a câştigat-o fără probleme, surclasându-le pe celelalte senioare.

Bătrânica, fostă profesoară, a început să participe la astfel de competiţii acum 2 ani, când a pornit cu dreptul. În doar 40 de secunde a terminat o cursă de 100 de metri. Familia ei spune că a fost mereu o fire sportivă.

Lad Hawkins, fiul ei: „Îi spun este o femeie în vârstă care are în picioare pantofi de tenis. Cursa de ieri a terminat-o în 46 de secunde şi i-a adus din nou medalia de aur.”

Bunicuţa spune că se antrenează în curtea casei.

Julia Hawkins, bunicuţa atletă: „Am un ar de pământ şi vreo 50 de copaci pe care îi îngrijesc mereu.”

Organizatorii competiţiilor sportive au poreclit-o „Uraganul Hawkins", dar ea spune că are alte preferinţe.

Julia Hawkins, bunicuţa atletă: „Mi-ar fi plăcut să îmi zică „doamna cu flori".

Bătrânica sportivă spune că alergatul a ajutat-o să îşi menţină mintea lucidă şi de fiecare dată când păşeşte pe o pistă are un singur scop.

Julia Hawkins, bunicuţa atletă: „Sper că îi inspir şi pe alţii să aibă un stil de viaţă sănătos şi că poţi face asta la orice vârstă. Când ai 103 ani, fiecare zi e un miracol.”

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

Cine s-ar fi așteptat? Pe ce loc este pusă naționala României de The Guardian înainte de EURO 2024

Recursul campioanei sud-africane Caster Semenya împotriva Federaţiei internaţionale de atletism (IAAF), privind participarea în competiţii a sportivelor cu niveluri ridicate de testosteron a fost respins.

Atleta britanică Hayley Carruthers a fost protagonista unor momente emoționante, duminică, la Maratonul de la Londra.

Rusia pierde o medalie olimpica de aur, dupa ce o atleta a fost depistata pozitiv, la opt ani de la JO de la Beijing

Comitetul Olimpic International a anuntat ca a retras medalia de aur castigata de stefeta feminina rusa de 4x100 metri la JO de la Beijing, din 2008, dupa ce atleta Iulia Sermonsanskaia a fost depistata pozitiv, informeaza lequipe.fr.

Daria Klisina, singura atleta rusa care era eligibila pentru Rio, a fost exclusa de IAAF de la JO

Daria Klisina, singura atleta rusa acceptata la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a fost exclusa din competitie, a anuntat Federatia Internationala de Atletism (IAAF), citata de AFP.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.