Politico: Pericolul unei invazii ruseşti se menţine. 20 februarie este data esenţială în acest conflict

62238151
Getty

Avertismentul potrivit căruia Rusia va invada Ucraina pe 16 februarie a fost încă de la început eronat. Evenimentele care vor avea loc după 20 februarie sunt esenţiale, informează Politico.

Preşedintele american Joe Biden a declarat că serviciile secrete americane estimează că Rusia ar putea invada Ucraina pe 16 februarie. Cu toate acestea, trebuie menţionat că Joe Biden nu a afirmat niciodată public că data de 16 februarie va fi ziua certă a invaziei. Liderul SUA a precizat doar că desfăşurarea de trupe ruseşti arată că un atac ar putea avea loc „în orice moment” şi, eventual, înainte de încheierea Jocurilor Olimpice.

În acest sens, oficialii europeni au ajuns la concluzia că ziua atacului va fi 16 februarie. „Nu am văzut un plan consolidat care să vizeze acea dată”, a declarat un înalt oficial european pentru Politico, potrivit News.ro.

S-a speculat că luna plină de 16 februarie ar permite forţelor terestre invadatoare o vizibilitate mai bună pe timp de noapte.

Totuşi, analiştii au declarat pentru sursa citată că agitaţia creată în jurul zilei de 16 februarie a distras atenţia de la date cheie reale.

„Cel mai bun interval de timp a fost întotdeauna după 20 februarie. Cercetăm ce ar putea face forţele ruse la acea dată”, a precizat Michael Kofman, din cadrul grupului de experţi CNA.

„Este o dată utilă pentru a vedea dacă mint sau nu. Când cineva minte, acest lucru spune multe despre intenţiile sale”, a spus el.

Observatorii ar trebui să urmărească dacă trupele se întorc efectiv la bazele lor sau sunt repoziţionate în altă parte în apropierea graniţei cu Ucraina, a continuat Kofman.

Conferinţa de Securitate de la München se încheie în acea zi, un alt motiv pentru care ziua de 20 februarie este esenţială. Lansarea unei invazii ruseşti când a doua cea mai importantă persoană din Statele Unite se află în Europa, în timp ce şeful statului ucrainean este plecat din ţară, ar reprezenta o umilinţă supremă - genul de provocare geopolitică specifică lui Putin.

Niciun oficial rus nu intenţionează să participe la întâlnirea transatlantică, pentru prima dată în ultimii ani, din „diverse motive”, a declarat săptămâna trecută purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe, Maria Zakharova.

De asemenea Rusia intenţionează să desfăşoare un exerciţiu nuclear la jumătatea lunii februarie, au avertizat înalţii oficialii. Samuel Charap de la Rand Corporation a declarat pentru NatSec Daily că Putin ar putea dori să comaseze invazia cu exerciţiul „pentru a descuraja o posibilă intervenţie a SUA şi a arăta hotărâre”.

„Putin nu va invada în funcţie de programul nostru”, a subliniat Charap.

20 februarie va fi şi ultima zi a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing, fapt care i-a determinat pe unii specialişti să precizeze că Putin nu va lansa o invazie înainte de ceremoniile de închidere pentru a nu eclipsa atenţia îndreptată asupra Chinei. Cu toate acestea, un eveniment similar a avut loc în 2008, când Rusia a invadat Georgia în timpul Jocurilor Olimpice de vară de la Beijing.

Dacă până pe 1 martie nu va avea loc invazia, unii analişti au spus că putem respira uşuraţi. Pe de altă parte, Andrea Kendall-Taylor, fost oficial al serviciilor secrete americane concentrate asupra Rusiei, a insistat că pericolul va continua să se menţină.

Putin „ar putea, de asemenea, să reducă tensiunile şi, la fel de repede, să le amplifice din nou. Doar pentru că aceste date vin şi pleacă nu înseamnă că riscul, în acest moment, este mai mic”, a spus ea.

Pe 20 februarie ar trebui să se încheie cel mai amplu exerciţiu militar de la sfârşitul Războiului Rece. Liderii de la Moscova şi Minsk au promis că trupele Rusiei se vor întoarce la bazele lor ulterior.

„Nu va rămâne niciun militar rus, nici măcar un echipament în Belarus după finalizarea exerciţiilor cu Rusia”, a declarat ministrul de Externe al Belarusului, Vladimir Makei. În urma întâlnirii de săptămâna trecută, oficialii francezi au menţionat că Putin i-a promis preşedintelui francez Emmanuel Macron că Rusia îşi va retrage cu siguranţă trupele din Belarus. Aceste garanţii au fost negate, totuşi, de către oficialii de la Kremlin.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Condițiile impuse de Donald Trump în oprirea războiului cu Iranul. Nu există un acord fără respectarea „liniilor roșii”

Orice acord cu Iranul în vederea opririi războiului va fi semnat de către Donald Trump numai dacă „liniile sale roşii sunt satisfăcute”, dă asigurări Casa Albă, în plină incertitudine cu privire la negocieri între Teheran şi Washington, relatează AFP.

Marco Rubio a întors spatele atunci când a fost întrebat dacă NATO va apăra România. Gestul făcut la Casa Albă | VIDEO

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit la Washington cu ministrul de Externe al Pakistanului, Ishaq Dar, în contextul unui acord provizoriu cu Iran. Însă, oficialul american a refuzat categoric să discute despre incidentul din România.

Cât a economisit Europa într-un singur an. Reducerea importurilor de petrol și gaze a dus la miliarde de euro

Investițiile în energia regenerabilă au asigurat, o securitate energetică mai mare într-un moment în care războiul dintre Iran și SUA–Israel destabilizează aprovizionarea și crește costurile.

Recomandări
Marco Rubio a întors spatele atunci când a fost întrebat dacă NATO va apăra România. Gestul făcut la Casa Albă | VIDEO

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit la Washington cu ministrul de Externe al Pakistanului, Ishaq Dar, în contextul unui acord provizoriu cu Iran. Însă, oficialul american a refuzat categoric să discute despre incidentul din România.

România a semnat toate contractele SAFE. Motivul pentru care a fost respins acordul pentru Piranha 5

Toate programele de achiziții militare finanțate prin programul European SAFE au fost semnate. Ultimele 8 contracte s-au parafat vineri seară.

Comparația salariilor de la stat și din privat. Domeniile în care au apărut cele mai mari diferențe

O analiză realizată pe baza datelor Institutului Național de Statistică, prelucrate de Știrile PRO TV, compară salariile medii nete din 2024 pentru 56 de activități economice prezente atât în sectorul public, cât și în cel privat.