Politica, istorie si traditie: ce se ascunde in spatele numelui Printului George Alexander Louis

61360485

Palatul Regal al Marii Britanii a anuntat miercuri ca fiul printului William si al ducesei de Cambridge se va numi George Alexander Louis. Istoricii britanici s-au apucat imediat sa analizeze ce se "ascunde" in spatele acestui nume.

Prenumele George era apreciat de istorici si sustinatori ai Casei Regale drept unul dintre numele favorite pentru noul mostenitor al tronului Marii Britanii. A fost numele tatalui reginei Elisabeta a II-a (strabunica sa), Regele George al VI-lea care a murit in 1952. "Regina Elisabeta l-a iubit foarte mult" a declarat istoricul Andrew Roberts pentru Today.com adaugand ca "aceasta este o referinta impresionanta si emotionanta la adresa sa."

George al VI-lea, care a fost portretizat de Colin Firth in filmul castigator de Oscar "Discursul Regelui" a fost pe tronul Regatului Unit de-a lungul Celui De-al Doilea Razboi Mondial.

Tatal sau, George al V-lea a fost Monarhul Marii Britanii in timpul Primului Razboi Mondial. Al treilea monarh britanic al Casei de Hanovra (George al III-lea) a avut si el domnia marcata de conflicte militare ca Razboiul de sapte ani si Razboiul American de Independenta. Cu toate acestea, numele noului print nu este o referire la "regele care a pierdut America". In total 6 regi cu numele de George au urcat pe tronul Marii Britanii: primul a fost George I in 1714.

Printul George Alexander Louis

"Numele George reprezinta o combinatie intre nou si vechi", spune expertul in Casa Regala britanica Camilla Tominey pentru NBC News. "Este un nume vechi, insa la moda in UK in ultimii ani", spune aceasta. Alexander, al doilea sau nume nu este unul regal, unii specialisti apreciind ca acesta a fost ales de catre ducele si ducesa de Cambridge pentru a-l folosi in familie.

Al treilea nume al bebelusului regal, Louis face trimitere la un nume secundar al tatalui sau (Printul William Arthur Philip Louis - pe numele complet). Lordul Louis Mountbatten, in onoarea caruia i-a fost dat numele, a fost un unchi al Printului Charles, a avut o cariera militara si a fost ucis de Armata Republicana Irlandeza in 1979.

Kate si Will au ales doar 3 nume pentru primul lor fiu, desi puteau alege de la 4 nume pana la 8. "Decizia lor de a nu folosi mai multe prenume sugereaza modernitate. Acesta este cel mai scurt nume al unui potential rege de la inventia multiplelor prenume", este de parere istoricul Andrew Roberts. Acesta crede ca alegerea numelor nu a fost o sarcina doar a cuplului princiar. "Stabilirea numelor este o decizie profund politica" sustine el.

Dovada este oferita de istorie: in 1930, ducele si ducesa de York au vrut sa o numeasca pe cea de-a doua fiica a lor - Ann Margaret, insa si-au schimbat planurile dupa ce au aflat ca Regele George al V-lea detesta numele Ann. "A numi un viitor rege dupa monarhi precedenti este un semn de respect fata de istorie, un semn de recunoastere a traditiei si a realizarilor acestor monarhi" concluzioneaza istoricul. 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Printul George Alexander Louis: Kate si William au dezvaluit NUMELE bebelusului regal

Ducele si Ducesa de Cambridge au anuntat la o zi de la iesirea din spital ca numele primului lor copil este Printul George Alexander Louis.

O femeie, in stare grava dupa ce un microbuz cu 10 romani s-a rasturnat in Anglia

Un microbuz in care se aflau zece cetateni romani s-a rasturnat pe o autostrada din Marea Britanie, trei persoane fiind grav ranite in accident, relateaza presa britanica.

AFP: Edward Snowden a primit documentele care ii permit sa iasa de pe aeroportul din Moscova

Fostul consultant al serviciilor americane de informatii Edward Snowden a primit documentele care ii permit sa paraseasca aeroportul Moscova, unde este blocat de o luna, au declarat miercuri surse pentru agentii de presa ruse, relatează AFP.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.