Ploaie de rachete în Peninsula Coreeană. Una dinte ele a căzut la mai puțin de 60 de kilometri de un oraș din Sud

×
Publicitate

Într-o evidentă escaladare a tensiunilor, atât Coreea de Nord, cât și Coreea de Sud au lansat rachete, fiecare în apele din apropierea celeilalte țări.

Nordul a lansat cele mai multe rachete într-o singură zi - cel puțin 23 - inclusiv una care a aterizat la mai puțin de 60 de kilometri de un oraș din Sud.

Seulul a răspuns cu avioane de luptă lansând trei rachete aer-sol, deasupra liniei de demarcație maritimă, disputată de cele două state.

Ulterior, Phenianul a continuat, lansând încă șase rachete și un baraj de 100 de proiectile de artilerie.

Nordul spune că lansările sale de rachete și proiectile sunt un răspuns la manevrele militare extinse, desfășurate în comun de Statele Unite și Coreea de Sud, pe care le-a numit "agresive și provocatoare".

Phenianul a amenințat că vor plăti "cel mai îngrozitor preț din istorie", dacă vor continua exercițiile militare, ceea ce pare o amenințare voalată de folosire a armelor nucleare.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Cutremur de 5,4 grade în România. S-a produs la o adâncime de 148,8 de km

Un cutremur cu magnitudinea de 5,4 s-a produs în România, joi dimineață. A fost simțit și la București.

Kremlinul acuză SUA că se folosesc de războiul din Ucraina pentru a slăbi inclusiv țări din Europa

Cu totul surprinzător, Rusia a anunțat că participă din nou, de miercuri, la acordul de exportare a cerealelor din Ucraina pe Marea Neagră, pentru că a primit garanții suficiente din partea Kievului.

Coreea de Nord aprovizionează în secret Rusia cu muniție, susține Casa Albă

Purtătorul de cuvânt al Consiliului Național de Securitate al SUA, John Kirby, susține că transporturile de arme trimise de Phenian către Moscova sunt deghizate în livrări către Orientul Mijlociu și Africa de Nord.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.