Peste 800 de refugiati s-au imbolnavit iar 2 au murit in urma unei intoxicatii alimentare intr-o tabara din Mosul

61891611

Sute de refugiati s-au imbolnavit si doua persoane au murit intr-o tabara din Mosul, cel mai probabil din cauza unei intoxicatii alimentare, relateaza BBC.

Peste 800 de persoane ar fi fost afectate, au anuntat autoritatile locale. Tabara de migranti a primit mancare de la un restaurant local. Imediat dupa ce au consumat-o, refugiatii au inceput sa se simta rau acuzand dureri de stomac, stari de voma si lesin.

200 dintre ei se sfla in stare grava in timp ce doi au decedat. Mancarea ce continea mazare, pui si iaurt, a fost pregatita la un restaurant din Irbil si a fost asigurata de catre o organizatie caritabila din Qatar. Patronul restaurantului a fost arestat.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Ministrul american al justitiei, Jeff Sessions audiat marti in Senatul SUA in ancheta privind implicarea rusilor in alegeri

Ministrul american al justitiei, Jeff Sessions, va fi audiat marti in mod public de Comisia pentru serviciile de informatii a Senatului SUA, in cadrul anchetei legate de presupusa implicare a Rusiei in alegerile prezidentiale din noiembrie 2016.

Ode la Casa Alba, la prima sedinta a Guvernului complet: "Multumesc, domnule Trump. E o onoare sa va slujesc"

Prima sedinta a Guvernului Trump in formula completa a inceput printr-un concurs de ode si un torent de multumiri adresate liderului de la Casa Alba.

"Tentativa de omor" la Stockholm. Soferul unei camionete a intrat intr-un taxi si a fugit de la fata locului. FOTO

O camioneta a intrat intr-un taxi marti, la Stockholm, iar soferul a fugit de la fata locului, intr-un incident pe care politia il considera o ”tentativa de omor”, relateaza The Associated Press.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.